Posłowie chcą zamrażać i konfiskować majątki firmom i obywatelom

Opublikowano: 08.04.2022 | Kategorie: Polityka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2632

Sejm przy braku choćby jednego głosu sprzeciwu uchwalił ustawę pozwalającą na zamrażanie – decyzją ministra spraw wewnętrznych – funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów, co do których istnieje choćby prawdopodobieństwo wykorzystania posiadanych przez nie środków finansowych, funduszy i zasobów gospodarczych w celu wspierania agresji Rosji na Ukrainę, naruszeń praw człowieka lub represji wobec społeczeństwa obywatelskiego i opozycji demokratycznej w Rosji i na Białorusi, lub innych poważnych zagrożeń dla demokracji lub praworządności w tych państwach. O tym, czy takie prawdopodobieństwo faktycznie istnieje, będzie decydować oczywiście sam minister.

Wcześniej jedynie kilkoma głosami – dzięki wyłamaniu się kilku posłów PiS – przepadł punkt pozwalający na zamrożenie funduszy i zasobów gospodarczych osób i podmiotów „stanowiących zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego”.

Jednak to jest zbyt mało dla rządzącej partii, której posłowie wnieśli właśnie projekt zmiany „Konstytucji”, umożliwiający przejmowanie bez odszkodowania przez państwo majątku należącego nie tylko do cudzoziemców, ale i do osób prawnych lub innych podmiotów (również będących własnością obywateli polskich) – jeśli tylko będzie „można domniemywać”, że majątek ten choćby „może być wykorzystany” w jakiejkolwiek części do finansowania lub „wspierania w innej formie” napaści zbrojnej bezpośrednio zagrażającej bezpieczeństwu Rzeczypospolitej Polskiej.

Takie sformułowanie otwiera furtkę do skonfiskowania majątku np. prywatnej telewizji albo gazety, pod pretekstem, że może opublikować materiał wspierający Rosję. Albo partii politycznej, pod pretekstem, że sprzeciwia się – lub może się sprzeciwiać – jakimś dalszym sankcjom. Owszem, byłoby to nadużycie. Ale nie należy zakładać, że politycy nie będą chcieli nadużywać tego prawa.

Tak jak wcześniej pisałem, i w obecnym stanie prawnym istnieje droga do tego, by mienie osób faktycznie zamieszanych we wspieranie rosyjskiej agresji – np. rosyjskich oligarchów – najpierw zabezpieczyć, a potem przeznaczyć na odszkodowanie dla ofiar tej agresji. Ta droga wymaga jednak uprawdopodobnienia zarzutów, udowodnienia winy i podlega kontroli sądowej. A władza jak widać nie zamierza zawracać sobie tym głowy.

Autorstwo: Jacek Sierpiński
Na podstawie: Sejm.gov.pl [1] [2], Tiny.pl
Źródło: Sierp.Libertarianizm.pl

Komentarz „Wolnych Mediów”

Pamiętacie zamrażanie majątków w Kanadzie podczas Konwoju Wolności? PiS implementuje je na polski grunt i jest tylko kwestią czasu, kiedy (po jego wprowadzeniu) dojdzie do nadużyć. To niebezpieczne prawo, ponieważ zakłada domniemanie winy, arbitralność decyzji, brak podparcia decyzją sądu i brak odszkodowań za nadużycia (czyli de facto bezkarność). Nietrudno sobie wyobrazić los firm, którym zamrożą lub skonfiskują majątki – nie zapłacą podatków, faktur, czynszów, wypłat dla pracowników i zbankrutują. Prawo może uderzyć w opozycyjne media, dziennikarzy, blogerów i aktywistów społecznych, którzy krytykują rząd lub nie wspierają jego propagandy. Nietrudno również sobie wyobrazić, że prawo to może w przyszłości rozszerzyć się w celu zwalczania protestów społecznych jak w Kanadzie (przypominam, że rząd uznał pokojowy protest za „działalność przestępczą”, bo blokowano ruch uliczny). Polska pod pretekstem walki z Rosją i Białorusią tworzy podstawy prawa totalitarnego Nowego Porządku Świata. Słowa „walka z Rosją” wystarczyły, by nikt nie zaprotestował, bo kto przeciw, ten „agent Kremla”. Nawet jeśli jakiś sąd okręgowy skieruje zapytanie do Trybunału Konstytucyjnego, TK w rękach PiS na 100% orzeknie, że domniemanie winy, zamrażanie i konfiskata majątków bez dowodu winy i odszkodowania są zgodne z „Konstytucją” (zwłaszcza, że chcą zmienić „Konstytucję” pod tym kątem, aby zalegalizować „państwowe kradzieże”).


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4 komentarze

 1. domin98 08.04.2022 15:41

  To jak z tym walczyć?

 2. Foxi 08.04.2022 16:48

  Publikatory okupacyjne piszą że: “Rosja wydaliła 45 polskich dyplomatów i konsulów”

 3. emigrant001 09.04.2022 00:44

  antyrosyjskie szaleństwo będzie przydatne na wszystko. Można cię teraz nazwać wrogiem Narodu, bo wystarczy tylko podejrzenie:) i istnieje prawdopodobieństwo:) zawsze istniało ale teraz jest umocowane prawnie:)

 4. Doctor Who 09.04.2022 07:47

  Dawniej, żeby znależć się w podobnej sytuacji wystarczyło być zwykłym sługą diabła. Dziś rząd zaczyna delikatnie. Znalazł właśniej tzw diabła, wyznaczy wyznawców. Przysłowiowy diabeł, będzie wyznaczany w przyszłości, zależnie od potrzeb władzy. Niedawno był to archetypiczny Żyd, karzeł reakcji, biały heteroseksualny mężczyzna, antyszczepionkowiec. Wygląda na to, że to jest lista do wykorzystania w tym procesie. Znaczące jest to, jak gładko ta łatka omijała rzeczywistych komunistów oraz narodowych socjalistów.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.