Minimum 12 zł za godzinę pracy

Opublikowano: 21.01.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 487

PiS realizuje jedną ze swoich sztandarowych obietnic wyborczych, czyli godzinową płacę minimalną dla osób zatrudnionych na umowach cywilno-prawnych, a także na samozatrudnieniu. Stawka ta nie będzie mogła być niższa niż 12 zł brutto.

Płaca godzinowa nie będzie dotyczyła osób zatrudnionych na umowę o pracę ani na również nadużywaną umowę o dzieło. Poza zleceniem obejmie jednak także osoby prowadzące działalność gospodarczą, jeśli wykonują pracę osobiście. W ten sposób regulacja obejmie także tych, którzy wypychani są przez pracodawców na samozatrudnienie – w rzeczywistości występuje stosunek pracy, jednak przedsiębiorcy, chcąc przenieść na pracownika koszty ubezpieczenia społecznego i ułatwić sobie ewentualne zwolnienie, zmuszają swój personel do zakładania „firm”.

Nowy projekt ustawy ma też zmusić przedsiębiorców do prowadzenia ewidencji czasu pracy zarówno w przypadku osób na zleceniu, jak i współpracowników, prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Kontrolować to będzie Państwowa Inspekcja Pracy, która nabyła niedawno prawo do wykonywania niezapowiedzianych kontroli. PIP będzie mogła ukarać nieuczciwych przedsiębiorców mandatem oraz zmusić ich do wypłaty zaległego wynagrodzenia. Na tym nie koniec – jak zapowiadał niedawno wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, Inspekcja ma też otrzymać prawo do automatycznego ustalania stosunku pracy w sytuacji, w której zamiast pracodawca niezgodnie z prawem zatrudnia na umowie o dzieło, zlecenie bądź wypycha na samozatrudnienie. Jak dotąd urząd mógł wystąpić w takiej sprawie do sądu; procesy trwały bardzo długo i były uciążliwe przede wszystkim dla poszkodowanego, który i tak zwykle musiał znaleźć inne źródło utrzymania. Tego zapisu nie ma jednak w ujawnionym projekcie noweli.

Prawo i Sprawiedliwość poprawia także sytuację osób zatrudnionych w oparciu o umowy o pracę. Od 1 stycznia – jak co roku – wzrosła płaca minimalna, która obecnie wynosi 1850 zł brutto. Jak dotąd dla osób wchodzących na rynek pracy mogła ona być o 20 proc. niższa, jednak według planowanej reformy ta „ulga” dla przedsiębiorców ma zostać zniesiona.

Jak podaje MRPIPS, reforma ma wejść w życie od lipca 2016 roku. Rząd PiS, działając w interesie setek tysięcy zatrudnionych na umowach śmieciowych pracowników, jak zwykle rozjuszył organizacje pracodawców, którym znacznie trudniej będzie oszukiwać pracowników i zatrudniać ich na głodowe stawki. Ich zdaniem reformy przyczynią się do powiększenia się szarej strefy i większego bezrobocia wśród młodych. Swoją aprobatę okazują związki zawodowe.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

 1. Nicolas 21.01.2016 09:07

  Te 12 zł do tego jeszcze brutto to jest kpina! Rząd i psedo eksperci sami powinni tyle dostawać za swoją pracę. Ciekawe jak długo by wyżyli na takiej stawce?! Minimalna pensja stała i nie brutto, bo to mało zwykłego Kowalskiego obchodzi, a netto (na rączkę) powina być na dzień dziejszy min. 3000 zł.

 2. MichalR 21.01.2016 09:25

  Na samozatrudnieniu też? Czyli jak nie zapłacę sobie 12zł za godzinę we własnej firmie to będę co? Własnym dłużnikiem? Mam sobie płacę wypłacić na kredyt i odprowadzić jedynie podatek dochodowy?

 3. emigrant001 21.01.2016 10:36

  Jedynie kwota wolna od podatku w wysokości 16000/rok może unnettowić minimalną pensję. Tyle że 10% pracujących i 40% emerytów nie zapłaci podatku wcale i to zaboli MF. Dlatego Polska to oaza niewolnictwa dla liberałów.

 4. hashi 21.01.2016 11:23

  Ojej ale kasiory da to pensję miesięczną w wysokości 1460 zł netto, czyli jakieś 100 zł więcej do poprzednich lat. Kiedy średnia inflacja ostatniej dekady wyniosła 7% rocznie. Pensje rosły 2,5% rocznie. Do mnie pracodawca powiedział wprost dostaniesz 18 zł/h do ręki bez umowy albo 2500 zł umowa o pracę co da mi 10,80 zł/h dla niego niema różnicy koszty te same.

 5. agama 21.01.2016 11:33

  1314 zł na etacie. Daleko do europejskich 4-5 tys.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.