Minimalna stawka godzinowa tylko dla wybranych

Opublikowano: 25.03.2016 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1076

Minimalna stawka za godzinę pracy w wysokości 12 złotych nie będzie obejmować wszystkich zatrudnionych osób. Zostanie ona wprowadzona jedynie dla zleceniobiorców i samozatrudnionych na zasadach zbliżonych do pracowników.

Postulat wprowadzenia minimalnej stawki wynagrodzenia za godzinę pracy był jednym z głównych tematów ostatniej kampanii wyborczej, a o stawce 12 zł pod koniec swojego urzędowania mówiła nawet poprzednia szefowa rządu, Ewa Kopacz. To rozwiązanie ma być teraz wprowadzone, jednak nie będzie dotyczyć wszystkich pracowników, lecz wybranych grup osób pracujących na określonych zasadach. Według rządowego projektu nowelizacji ustawy o płacy minimalnej, 12 zł otrzymają jedynie zleceniobiorcy i samozatrudnieni, którzy są zatrudnieni na zasadach zbliżonych dla pracowników.

Zakładane minimalne wynagrodzenie jest więc przewidywane np. dla osób, które w kilkuosobowej grupie wykonują określone zlecenie. Obie strony umowy mają przy tym same ustalić sposób naliczania godzin pracy. Minimalna stawka godzinowego wynagrodzenia będzie więc dostępna tylko dla osób świadczących swoje usługi w miejscu i czasie określonym przez przedsiębiorcę.

Stawka będzie dotyczyć więc osób, których umowa o pracę jest zastępowana przez pracodawców kontraktem cywilnoprawnym dla własnych korzyści finansowych. Przedwyborcze obietnice dotyczyły natomiast minimalnego wynagrodzenia dla każdej zatrudnionej osoby.

Na podstawie: GazetaPrawna.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. agama 25.03.2016 11:29

    ciekawe co na to wyborcy PiS…Znając ich fanatyzm (nie gorszy niż platfusowców) pewnie i tak będą z automatu usprawiedliwiać każde kłamstwo swoich wymarzonych panów…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.