Minęła siódma rocznica ludobójstwa jezydów

Opublikowano: 12.08.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1537

Trzeciego sierpnia 2021, przypadała siódma rocznica zajęcia Szingal przez terrorystów z tzw. Państwa Islamskiego i rozpoczęcia przez nich ludobójstwa jezydów.

Zamordowano około 5 tysięcy ludzi, ale nie są to pełne statystyki, gdyż wciąż odkrywane są kolejne masowe groby – do dziś zlokalizowano 82 mogiły.

Nieznany pozostaje los prawie trzech tysięcy porwanych. Nadal poszukuje ich organizacja Kidnapped Yazidi Rescue Office, której dotychczas udało się uratować i połączyć z rodziną 3537 osób.

310 tysięcy ludzi musiało opuścić swoje domy. 100 tysięcy na trwale wyemigrowało, 210 tysięcy jezydów pozostało, ale w zdecydowanej większości dalej mieszkają w obozach uchodźców nie mając perspektyw na szybki powrót do domu. Mimo podpisania przez Rząd Regionalny Kurdystanu i rząd centralny w Bagdadzie porozumienia w sprawie normalizacji w Szingal, na miejscu dalej rządzą szyickie milicje i bojownicy PKK, ich obecność tam jest związana z działaniami regionalnych mocarstw. W rezultacie region Szingal nie został odbudowany po wojnie. Domy w większości są w gruzach, nie ma stałych dostaw prądu, ani wody, nie ma perspektyw do podjęcia na miejscu pracy czy posłania dzieci do szkoły.

Sytuacja uchodźców w obozach ulega systematycznemu pogorszeniu z powodu zmniejszenia aktywności organizacji międzynarodowych po formalnym zakończeniu wojny z ISIS, a później po wybuchu pandemii Covid-19. Fundacja Barzaniego (Barzani Charity Foundation) informuje o zmniejszeniu zaopatrzenia w żywność obozów uchodźców, o zmniejszeniu dostępności do opieki medycznej i psychologicznej oraz o zatrzymaniu programów nauczania dzieci w obozach.

W rocznicę ludobójstwa Pełnomocnik Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce Ziyad Raoof zwrócił się w liście do ministra spraw zagranicznych z apelem o kontynuowanie przez Polskę pomocy materialnej dla uchodźców w obozach, a także skierował list do przewodniczącego sejmowej komisji spraw zagranicznych z prośbą o powrót do prac nad uchwałą polskiego sejmu w sprawie uznania zbrodni ISIS na jezydach za ludobójstwo. Petycja w tej sprawie została skierowana do sejmu w 2016 roku. W odpowiedzi na nią posłowie i MSZ przygotowali projekt stosownej uchwały. Zaawansowane prace nad nią ostatecznie nie zostały jednak zakończone.

Sprawa jest przedmiotem prac parlamentów w innych krajach. 30 czerwca 2021 zbrodnie ISIS na jezydach zostały uznane za ludobójstwo przez komisję spraw zagranicznych parlamentu Belgii, a 6 lipca 2021 uchwałę w tej sprawie przyjął parlament Holandii.

Autorstwo: Przedstawicielstwo Rządu Regionalnego Kurdystanu w Polsce
Źródło: Trybuna.info


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.