Miliarder z USA oskarżył Poroszenkę o kradzież kredytu MFW

Opublikowano: 18.08.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 12

Amerykański przedsiębiorca ukraińskiego pochodzenia, miliarder Sam Kislin w wywiadzie dla Strana.ua powiedział, że Petro Poroszenko wycofał z kraju co najmniej osiem miliardów dolarów w ciągu pięciu lat swojej prezydentury.

Biznesmen nazwał Poroszenkę i prokuratora generalnego Ukrainy Jurija Łucenkę skorumpowanymi ludźmi, którzy pracowali dla własnego wzbogacenia i „ukradli dużo pieniędzy”. „Sam tylko Poroszenko podczas prezydentury wyprowadził z Ukrainy co najmniej 8 miliardów dolarów. Tylko zgodnie z faktami znanymi mi przez państwową spółkę Centrenergo, wycofano od 700 do 800 milionów dolarów” – powiedział rozmówca portalu.

Biznesmen powiedział także, że w USA przeciwko byłemu przywódcy Ukrainy wszczęto kilka spraw karnych, z których jedna dotyczy możliwego wycofania za granicę funduszy transzowych MFW dla Kijowa w wysokości miliarda dolarów. Według niego, z polecenia Poroszenki, pieniądze te mogły zostać przeznaczone na inne cele: „Zostały one wycofane w formie refinansowania dla banków komercyjnych, a następnie rozeszły się po kieszeniach”. Za rządów Poroszenki Kislinowi odmówiono wjazdu na Ukrainę po tym, jak ogłosił plany korupcyjne byłego prezydenta. W tym tygodniu przyjechał na Ukrainę, aby „spotkać się z nowym przywódcą kraju”.

Wcześniej Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy wszczęło jedenaście spraw dotyczących Poroszenki, w trzech z nich były prezydent ma status świadka. Wcześniej Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko powiedział, że Poroszenko jest świadkiem we wszystkich sprawach karnych, w których pojawia się jego nazwisko.

W maju Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy oskarżyło byłego prezydenta o zalegalizowanie dochodów z przestępstwa w wysokości 300 mln dolarów przy sprzedaży zakładu Kuźnia na Rybalskim. Ponadto adwokat Andrij Portnow złożył wniosek w sprawie prania pieniędzy i uchylania się od płacenia podatków przez byłego prezydenta. Prawnik zamierza domagać się aresztowania majątku byłego prezydenta. Poroszenko jest również świadkiem w sprawie karnej o śmierć ludzi podczas Euromajdanu.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 5,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
armagedon
Użytkownik
armagedon

“Amerykański przedsiębiorca ukraińskiego pochodzenia, miliarder Sam Kislin”
czy aby na pewno pochodzenia ukraińskiego ?