Miliarder z USA oskarżył Poroszenkę o kradzież kredytu MFW

Opublikowano: 18.08.2019 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 543

Amerykański przedsiębiorca ukraińskiego pochodzenia, miliarder Sam Kislin w wywiadzie dla Strana.ua powiedział, że Petro Poroszenko wycofał z kraju co najmniej osiem miliardów dolarów w ciągu pięciu lat swojej prezydentury.

Biznesmen nazwał Poroszenkę i prokuratora generalnego Ukrainy Jurija Łucenkę skorumpowanymi ludźmi, którzy pracowali dla własnego wzbogacenia i „ukradli dużo pieniędzy”. „Sam tylko Poroszenko podczas prezydentury wyprowadził z Ukrainy co najmniej 8 miliardów dolarów. Tylko zgodnie z faktami znanymi mi przez państwową spółkę Centrenergo, wycofano od 700 do 800 milionów dolarów” – powiedział rozmówca portalu.

Biznesmen powiedział także, że w USA przeciwko byłemu przywódcy Ukrainy wszczęto kilka spraw karnych, z których jedna dotyczy możliwego wycofania za granicę funduszy transzowych MFW dla Kijowa w wysokości miliarda dolarów. Według niego, z polecenia Poroszenki, pieniądze te mogły zostać przeznaczone na inne cele: „Zostały one wycofane w formie refinansowania dla banków komercyjnych, a następnie rozeszły się po kieszeniach”. Za rządów Poroszenki Kislinowi odmówiono wjazdu na Ukrainę po tym, jak ogłosił plany korupcyjne byłego prezydenta. W tym tygodniu przyjechał na Ukrainę, aby „spotkać się z nowym przywódcą kraju”.

Wcześniej Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy wszczęło jedenaście spraw dotyczących Poroszenki, w trzech z nich były prezydent ma status świadka. Wcześniej Prokurator Generalny Ukrainy Jurij Łucenko powiedział, że Poroszenko jest świadkiem we wszystkich sprawach karnych, w których pojawia się jego nazwisko.

W maju Państwowe Biuro Śledcze Ukrainy oskarżyło byłego prezydenta o zalegalizowanie dochodów z przestępstwa w wysokości 300 mln dolarów przy sprzedaży zakładu Kuźnia na Rybalskim. Ponadto adwokat Andrij Portnow złożył wniosek w sprawie prania pieniędzy i uchylania się od płacenia podatków przez byłego prezydenta. Prawnik zamierza domagać się aresztowania majątku byłego prezydenta. Poroszenko jest również świadkiem w sprawie karnej o śmierć ludzi podczas Euromajdanu.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. armagedon 18.08.2019 12:08

    “Amerykański przedsiębiorca ukraińskiego pochodzenia, miliarder Sam Kislin”
    czy aby na pewno pochodzenia ukraińskiego ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.