Mikroplastik po raz pierwszy znaleziono w liściach roślin

Opublikowano: 14.09.2022 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 662

W badanych próbkach liści roślin naukowcy po raz pierwszy znaleźli ślady mikroplastiku. Odkrycia dokonano na Uniwersytecie w Preszowie na Słowacji. Odpowiednia praca naukowa została opublikowana w czasopiśmie „BioRisk”.

Rośliny z rodzaju Dipsacus mają charakterystyczne sparowane liście. Tworzą rodzaj zbiorników, które gromadzą wodę i przyciągają do niej owady.

Znaleziono tam fragmenty i włókna wielobarwnych mikroplastików o długości do 2,4 mm. Naukowcy doszli do wniosku, że nie zarejestrowano żadnych zewnętrznych źródeł zanieczyszczeń na tym terytorium, więc plastik dostał się do kwiatów z zanieczyszczonej atmosfery.

Drugą opcją dotyczącą pochodzenia plastiku jest to, że mogły go przywlec ze sobą ślimaki.

Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

3

TAGI:

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.