Mikromózgi z probówki

Opublikowano: 01.09.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 650

Zespołowi doktora Jürgena Knoblicha z Instytutu Biotechnologii Molekularnej Austriackiej Akademii Nauk udało się uzyskać minimózgi z “probówki”.

Naukowcy uzyskali złożoną tkankę mózgu w ramach trójwymiarowego systemu hodowlanego. Dzięki metodzie opisanej na łamach “Nature”, komórki macierzyste rozwijają się w organelle mózgowe z kilkoma odrębnymi rejonami. Austriacy podkreślają, że nie posługiwali się rozmieszczaniem czynników wzrostu, postanowili za to popracować nad stworzeniem jak najlepszych warunków środowiskowych. W rezultacie rozwojem sterowały wskazówki pochodzące z samych komórek macierzystych.

Dysponując liniami ludzkich embrionalnych komórek macierzystych oraz indukowanymi pluripotencjalnymi komórkami macierzystymi (iPS), Austriacy zidentyfikowali warunki wzrostu, które wspomagały różnicowanie do kilku tkanek mózgu.

“Zmodyfikowaliśmy dotychczasowe podejście do pozyskiwania neuroektodermy […]. Później jej fragmenty były utrzymywane w hodowli 3D. Stosowano zatapianie w kropelkach […] żelu, który spełniał funkcje rusztowania dla wzrostu złożonej tkanki. By wzmóc wchłanianie składników odżywczych, przenosiliśmy krople do bioreaktora. W ciągu 3-4 tygodni formowały się zdefiniowane regiony mózgu.”

Już po 15-20 dniach uzyskano organelle mózgowe z ciągłą tkanką (neuroepithelium), otaczającą wypełnioną płynem jamę (przypominała ona komorę mózgu). Po 20-30 dniach pojawiały się zdefiniowane obszary, w tym kora, siatkówka, opony i splot naczyniówkowy. Po 2 miesiącach minimózgi osiągały maksymalne rozmiary, ale nadal żyły w bioreaktorze. Dalszego wzrostu nie osiągano głównie przez brak układu krążenia – tlen i składniki odżywcze nie docierały do rdzenia struktury.

Za pomocą minimózgów akademicy byli w stanie modelować rozwój mikrocefalii. iPS uzyskano, posługując się komórkami skóry pacjenta z tym schorzeniem. Dzięki minimózgom stwierdzono m.in., że różnicowanie odbywa się tu przedwcześnie.

Autor: Anna Błońska
Na podstawie: Institute of Molecular Biotechnology (IMBA)
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.