Mieszkańcy Quebecu muszą znać francuski

Opublikowano: 20.11.2020 | Kategorie: Polityka, Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1919

Bloc Quebecois chce rozpocząć debatę na ustawą, która wymagałaby od osób ubiegających się o kanadyjskie obywatelstwo w Quebecu w Kanadzie odstawowej znajomości języka francuskiego pozwalającej na funkcjonowanie w codziennym życiu. Lider Bloku, Yves-Francois Blanchet, podkreśla, że posługiwanie się francuskim jest kluczowe w czasach, gdy język ojczysty większości mieszkańców Quebecu jest zagrożony.

Obecnie większość aplikantów musi wykazać się biegłością we francuskim lub angielskim. Wymaganie dotyczące języka francuskiego dla osób osiedlających się w Quebecu zostało zawarte przedstawionej w lutym prywatnej ustawie posłanki Bloc Quebecois, Sylvie Berube. W zeszłym tygodniu liberalna posłanka z Montrealu, Emmanuella Lambropoulos, powiedziała podczas posiedzenie komisji parlamentarnej ds. języków urzędowych, że twierdzenie o zamieraniu języka francuskiego to mit. Wycofała się z tego twierdzenia po fali krytyki w mediach społecznościowych. Przyznała, że jej wypowiedź była “niedelikatna” i ma nadzieje, że uda się znaleźć sposoby na ochronę języka francuskiego.

Blanchet skomentował, że w ten sposób wyszła na wierzch hipokryzja liberałów. Lambropoulos powiedziała głośno to, co większość posłów partii rządzącej sądzi.

O francuskim wypowiadała się na „Twitterze” dyrektor partii liberalnej w Quebecu, Chelsea Craig. Craig nazwała funkcjonujące od 43 lat prowincjalne prawo o języku “uciążliwym”. Potem jednak stwierdziła, że ustawa 101 jest ważna, dodając po francusku, że francuski nie jest używany tak często jak kiedyś i musi być chroniony.

Premier Trudeau pytany przez innych posłów, czy popiera ustawę 101, znaną jako Charter of the French Language, odpowiedział, że rząd jest za ustawą, Kanada jest dwujęzyczna, a Quebec musi być przede wszystkim francuskojęzyczny.

Autorstwo: Katarzyna Nowosielska
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.