Mieszkańcy Irlandii Północnej chcą referendum przynależnościowego

Opublikowano: 11.09.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 896

W konsekwencji Brexitu już dwie trzecie mieszkańców Irlandii Północnej chce przeprowadzenia referendum przynależnościowego. Kiedy powszechne głosowanie miałoby się odbyć i jaki mógłby być jego wynik?

Na zlecenie „The Observer” LucidTalk przeprowadził sondaż wśród mieszkańców Irlandii Północnej. Badanie odbyło się między 20 a 23 sierpnia 2021 roku i objęło 2403 respondentów, których pytano o stosunek do przeprowadzenia referendum w sprawie przynależności Irlandii Północnej do Wielkiej Brytanii w związku z Brexitem.

Zdecydowana większość badanych (około 68 proc.) uważa, że referendum powinno się odbyć, a przeciwnego zdania jest jedynie 29 proc. ankietowanych. Wyraźny podział pojawia się jednak pod względem tego, kiedy ewentualne referendum miałoby się odbyć. Okazuje się bowiem, że 31 proc. chciałoby, aby głosowanie powszechne odbyło się nie wcześniej niż w 2027 roku. Z kolei przyprowadzenia referendum wcześniej, czyli w ciągu najbliższych pięciu lat, chce 37 proc. badanych.

Jaki mógłby być wynik referendum przynależnościowego, jeśli odbyłoby się ono teraz? W sondażu zapytano badanych również o to, jak zagłosowaliby, gdyby referendum przynależnościowe odbyłoby się obecnie. Jaki wynik uzyskano? Czy Irlandia Północna opuściłaby UK, gdyby głosowanie odbyło się teraz?

Okazuje się, że zwolenników pozostania w Zjednoczonym Królestwie jest obecnie o 7 proc. więcej, niż zwolenników opuszczenia UK przez Irlandię Północną. Za pozostaniem w UK jest obecnie 49 proc. badanych, a za przyłączeniem Irlandii Północnej do Republiki Irlandii i za zjednoczeniem Zielonej Wyspy opowiedziało się 42 proc. respondentów. 9 proc. ankietowanych przyznało, że nie ma w tej kwestii wyrobionego zdania.

Jak podaje „The Guardian”, według wcześniejszego badania, opublikowanego jeszcze w czerwcu tego roku, a przeprowadzonego przez Northern Ireland Life and Times, poparcie dla zjednoczenia Irlandii Północnej i Republiki Irlandii wynosiło 30 proc.

Autorstwo: Jakub Mróz
Źródło: PolishExpress.co.uk

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 3,33 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Dlaczego statystyki nie mają sensu bo ktos przy nich majstrował jeżeli 60% chce referendum to po to by zagłosować za ci co są na nie to go nie chcą go ,bo po co mają brać w nim udział lepiej żeby się nie odbyło. Wiec jak może być 40+% głosujących za oderwaniem od uk?