Mieszkańcy Hajnówki uczcili pamięć ofiar „Burego”

Opublikowano: 20.02.2022 | Kategorie: Polityka, Społeczeństwo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 2259

Mieszkańcy Hajnówki uczcili pamięć ofiar „Burego” podczas tradycyjnej uroczystości Wieczna Pamięć/Wiecznaja Pamiat’. Dwie godziny po pełnym powagi zgromadzeniu ulicami miasta przeszedł marsz nacjonalistów. Pochód, który w ubiegłym roku nie odbył się z powodu pandemii, powrócił – ale zainteresowanie nim było dużo mniejsze niż na początku.

Obserwujący marsz mieszkańcy Podlasia, w tym aktywiści podlaskich struktur partii Razem, oceniają, że liczba maszerujących nie przekroczyła 60-70 osób. Co do niesionych haseł i oprawy marszu nie było zaskoczenia: szli rekonstruktorzy uosabiający „żołnierzy wyklętych”, oddawano cześć „Ince” i „Buremu”. To jego oddział zabił w 1946 r. we wsiach pod Hajnówką 79 osób cywilnych. To on spalił Zaleszany, Zanie, Szpaki i Końcowiznę, dokonał morderstwa na furmanach, wcześniej zmuszonych do przewożenia ludzi „Burego”. Zdaniem prawicy wszystkie te zbrodnie można usprawiedliwić walką z komunizmem.

Obok „Burego” na jednym z transparentów pojawił się Józef Kuraś „Ogień” – winny zbrodni na cywilach na Podhalu. Tych dwóch bodaj najbardziej krwawych powojennych watażków przedstawiono na plakacie jako „największych wyklętych z wyklętych”.

Marsz stała się zablokować grupa Obywateli RP, ale policja – również tradycyjnie – usunęła ich z trasy, zanim nacjonaliści w ogóle zbliżyli się do miejsca pikiety. Prodemokratyczni aktywiści mieli ze sobą plansze przypominające o ofiarach „Burego”, w tym o kobietach i dzieciach, jakie zginęły w płonących Zaleszanach. Nieśli hasło „Bury nie jest bohaterem” i „Moją ojczyzną jest człowieczeństwo”.

Po raz kolejny liczba policjantów oddelegowanych do ochrony wydarzenia przekroczyła liczbę uczestników bulwersującego lokalną społeczność pochodu.

Wcześniej, przed budynkiem magistratu, podczas zgromadzenia pod hasłem Wieczna Pamięć/Wiecznaja Pamiat’ (od słów prawosławnej modlitwy za zmarłych) przedstawiciele władz Hajnówki i sejmiku województwa podlaskiego razem z mieszkańcami palili znicze i przypominali, jak naprawdę wyglądała „walka z komunizmem” w wykonaniu „Burego” i jemu podobnych. Mieszkańcom Podlasia towarzyszyła delegacja sejmowej Lewicy z Adrianem Zandbergiem, Pawłem Krutulem i Anną-Marią Żukowską. To w Hajnówce kilka lat temu Włodzimierz Czarzasty w imieniu swojej partii (wtedy SLD) przeprosił za to, że kilka lat wcześniej sejmowa lewica bezrefleksyjnie przyłączyła się do ustanawiania kultu powojennego podziemia.

Jak odczytała w imieniu organizatorów Alina Krutel, wskutek działań nacjonalistów takich jak „Bury” ginęli „nieuzbrojeni cywile, dzieci, kobiety, młodzież i starcy, do których przyszli obcy ludzie z bronią, by ich zamordować w imię nienawistnej ideologii”.

„Chcemy pamiętać dla nich, jesteśmy im winni lojalną pamięć jako ludziom, na których wykonano wyrok śmierci, choć nie popełnili żadnego przestępstwa i nie mieli możliwości obrony. Po drugie dla nas samych, skłaniając głowy przed ich męczeństwem, dajemy świadectwo prawdzie o historii naszej społeczności – powiedziano w przesłaniu. Padły w nim również odniesienia do współczesności. Solidarność z ofiarami przemocy, jakiej dopuścili się nacjonaliści, ma przypominać, że i dziś nie wolno pozwalać na odrodzenie szowinizmów”.

Autorstwo: Małgorzata Kulbaczewska-Figat
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.