Mieszkańcy Belgii przygotowywani na katastrofę nuklearną

Opublikowano: 09.03.2018 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 397

Władze Belgii wprowadziły w życie nowy plan awaryjny na wypadek awarii jądrowej. We wszystkich aptekach pojawiły się tabletki z jodem. Rząd zaleca mieszkańcom pobranie darmowych opakowań leku i zachęca do przygotowania się na najgorsze.

Zgodnie z nowym Jądrowym Planem Awaryjnym, tabletki z jodem muszą być dostępne dla mieszkańców w promieniu 100 km od elektrowni jądrowej. Oznacza to, że rządowy plan obejmuje teraz wszystkich obywateli Belgii. Dotychczas tabletki z jodem były dostępne dla osób żyjących w zasięgu do 20 km od elektrowni. Nowe przepisy oficjalnie weszły w życie 6 marca.

Belgia posiada łącznie siedem starzejących się reaktorów w dwóch elektrowniach atomowych Doel i Tihange. Obiekty jądrowe nie spełniają już wymogów bezpieczeństwa – na przestrzeni ostatnich lat dochodziło w nich do wielu niewielkich awarii, zaś inspekcja wykryła w reaktorach mikropęknięcia. Elektrownie jądrowe pracują ponad wyznaczony dla nich okres użytkowania. Mimo tego rząd w Belgii utrzymuje, że obiekty jądrowe na dzień dzisiejszy nie stanowią żadnego zagrożenia, zaś dystrybucja tabletek z jodem ma charakter wyłącznie zapobiegawczy.

Zapewnienia ze strony władzy nie przekonują ani społeczeństwa, ani sąsiednie państwa. W zeszłym roku rząd uruchomił stronę internetową, na której zamieszczono porady na wypadek katastrofy nuklearnej. Z kolei w niemieckim mieście Akwizgran, które znajduje się około 70 km od elektrowni Tihange rozpoczęto dystrybucję tabletek z jodem. Belgia co prawda zamierza zamknąć swoje elektrownie jądrowe, lecz nastąpi to do 2025 roku. W tym czasie może oczywiście dojść do jakiejś poważniejszej awarii lub nawet do ataku terrorystycznego na jedną z elektrowni.

Autorstwo: John Moll
Na podstawie: Dhnet.be
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
BrutulloF1
Użytkownik
BrutulloF1

Ja zamiast tabletek preferowałbym płyn (Lugola).