Kara więzienia dla leśniczego za kłusownictwo

Opublikowano: 06.10.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 934

Leśniczy i wysoko postawiony członek koła łowieckiego z wieloletnim doświadczeniem, który rok temu zabił, a następnie wypatroszył żubra, został skazany na miesiąc bezwzględnego więzienia.

Oprócz kary pozbawienia wolności, zabójca żubra będzie musiał wykonywać przez półtora roku prace społeczne w wymiarze 25 godzin miesięcznie. Skazany ma również zapłacić na rzecz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej nawiązkę w kwocie 13 tys. zł oraz pokryć koszty sądowe i opłatę w kwocie 3360 zł. Sąd orzekł także o przepadku na rzecz Skarbu Państwa broni myśliwskiej – sztucera z nabojami. Wyrok nie jest prawomocny.

Sąd orzekł, że dopuścił się zniszczenia środowiska przyrodniczego w stopniu znacznym, nie dając wiary w żenujące tłumaczenia myśliwego z długim stażem, który przekonywał iż był przekonany, że na muszce trzyma dzika, nie żubra. Dorosły samiec „króla puszczy” waży do 920 kg przy wysokości 1,8 m. Dzik jest dużo mniejszy – samiec waży do 350 kg (średnio 100-200 kg) i mierzy do 110 cm wysokości w kłębie. Przedstawiciele organizacji ekologicznych alarmują, że myśliwi (w tym wypadku należałoby używać słowa „kłusownicy”) coraz częściej posługują się takim argumentem przed sądem. Żubry mylą im się z dzikami, a wilki z jenotami.

Do zdarzenia doszło 22 września 2019 roku w rejonie miejscowości Bonin (woj. zachodniopomorskie). Resztki żubra znalazł grzybiarz, powiadomił policję, które zjawiła się na miejscu ze strażą leśną. W toku dochodzenia ustalono, że sprawcą jest wysoko postawiony członek miejscowego koła łowieckiego, wykonujący też pracę leśniczego. Sprawa nie tylko sprawnie wypatroszył zwierzę – wyciął z niego 90 proc. mięsa, ale również próbował zatrzeć ślady – uciął ogon z czipem lokalizującym, a następnie zniszczył urządzenie. Mięso zostało zabezpieczone przez policję zaraz po jego zatrzymaniu, a następnie przekazane jednej z organizacji przyrodniczych, która przerobi je na karmę dla rysi.

„Poraża poczucie bezkarności ludzi z bronią, którzy oddają strzał do chronionych gatunków zwierząt. Zdajemy sobie sprawę, że wykrywalność takich sytuacji jest niska, a udokumentowane przypadki kłusownictwa to czubek góry lodowej” – powiedział Piotr Chmielewski z Fundacji WWF Polska, która występowała w tej sprawie jako strona pokrzywdzona.

„Żubr jest objęty ścisłą ochroną gatunkową. Jest też własnością Skarbu Państwa. Zarówno jako zwierzę, jak i jako symbol. Ponieważ jest symbolem sukcesu ochrony przyrody i dziedzictwa narodowego, jego rolę uznaje się za bezcenną” – mówiła mecenas Magdalena Jachimowicz, pełnomocniczka fundacji WWF Polska. „Gdy zwierzę zabija leśnik, z urzędu powołany do ochrony przyrody i dziedzictwa narodowego, nie tylko wyrządza szkodę przyrodzie i działa przeciwko obywatelom i Skarbowi Państwa, ale też daje fatalny przykład. Bezkarność zachęci innych do podobnych czynów” – dodała.

Autorstwo: Piotr Nowak
Źródło: Strajk.eu

Uzupełnienie informacji

Wg „Superekspresu” eksperyment procesowy dowiódł, że w tym wypadku nie można było pomylić żubra z dzikiem, a strzał oddano bardzo precyzyjnie w serce. Oskarżony doskonale widział do jakiego zwierzęcia strzela. Kłusownik wylewa krokodyle łzy i żałuje swojej głupoty, ponieważ stracił pracę leśniczego, którą wykonywał od 33 lat. Wciąż zapewnia, że był to nieszczęśliwy przypadek.

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 9, średnia ocena: 4,89 (max 5)
Loading...

TAGI: , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
kufel10
Użytkownik
kufel10

A za zanieczyszczenie Wisły słoiczymi fekaliami ile godzn prac społecznych będzie? Tam się pewnie nikt nie przyczynił do “zniszczenia środowiska przyrodniczego w stopniu znacznym” – jeden żubr kontra tysiace mniejszych istnień.