Międzyplanetarny statek kosmiczny nowego typu

Opublikowano: 21.10.2019 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 1341

SpaceX pokazał projekt najnowszego statku kosmicznego, który będzie brał udział w misji na Marsa. 28 września Elon Musk zaprezentował najnowszy prototyp statku o nazwie Starship Mk1.

Pojazd kosmiczny ma 50 metrów wysokości, średnicę 9 metrów oraz jest wykonany z błyszczących płyt ze stali nierdzewnej. Statek ma ładowność 150 ton, a jego nośnikiem jest rakieta Super Heavy. Mimo swojej nazwy, Starship Mk1 w rzeczywistości nie jest pojazdem międzygwiezdnym, lecz prototypem statku międzyplanetarnego.

28 września odbyły się oficjalne testy rakiety, która została wystrzelona na ponad 20 km. Elon Musk powiedział w oficjalnym oświadczeniu, że kolejnym krokiem będzie wystrzelenie statku na orbitę w czasie krótszym niż sześć miesięcy.

Starship Mk1 powstał z myślą o misjach na Księżyc bądź na Marsa. Elon Musk twierdzi, że statek będzie nadawał się na bardzo długie podróże i być może w przyszłości zostanie dostosowany do wykorzystania go w misji badawczej Saturna.

W ciągu ostatnich 17 lat niezwykłe technologie kosmiczne wielokrotnego użytku wykonane przez SpaceX zrewolucjonizowały przemysł rakietowy. Niskie ceny oraz duża wydajność spowodowały ogromny sukces przedsiębiorstwa.

Obecnie SpaceX wraz z Boeingiem odpowiada za transport materiałów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Może wkrótce możliwe będzie również transportowanie astronautów. SpaceX nie zamierza jednak poprzestać na obecnym projekcie i planuje w dużej mierze przyczynić się do kolonizacji kosmosu.

Autorstwo: B
Na podstawie: Economist.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Tom 21.10.2019 17:01

    Niestety artykuł ma żenująco niski poziom. 28 września była prezentacja rakiety, nie było jej testów. Wzlot do 20km jest planowany, nie odbył się jeszcze

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.