Microsoft i Lenovo wykorzystują pracę dzieci

Microsoft, Lenovo oraz inne koncerny są oskarżane o wykorzystywanie dzieci, jako taniej siły roboczej. Obrońcy praw człowieka biją na alarm. Kobalt w laptopach, telefonach i samochodach elektrycznych wydobywają dzieci z Kongo.

Międzynarodowa organizacja praw człowieka Amnesty International (AI) opublikowała w środę 15 listopada br. raport pn. „Czas ładowania”, która, między innymi, dotyczy kwestii zatrudniania dzieci przy wydobywania kobaltu. Organizacja przebadała działalność 29 firm, w tym BMW i Volkswagen i szybko okazało się, że żaden z koncernów nie prowadzi „kompleksowych badań przestrzegania praw człowieka w swoich łańcuchach dostaw kobaltu”. Według AI, ponad połowa wszystkich dostaw kobaltu na świecie pochodzi z Kongo. Używa się go do akumulatorów litowo-jonowych, które są wykorzystywane w elektronice i przemyśle motoryzacyjnym.

„Nasze początkowe dochodzenie ujawniło, że w Kongo wydobywany jest kobalt przez dzieci i dorosłych w przerażających warunkach. To jest początek łańcuchu dostaw dla największych światowych marek. Kiedy zapytaliśmy przedstawicieli tych firm o te kwestie, okazało się, że wielu z nich nawet nie jest zainteresowanych źródłem pochodzenia kobaltu” – wyjaśnił Sima Joshi, szef działu AI ds. biznesu i praw człowieka.

Większość działaczy na rzecz praw człowieka jest niezadowolona z pracy Microsoftu, Lenovo i Renault. Firmy te nie poczyniły znaczących postępów w zwalczaniu dostawców, korzystających z pracy dzieci. Apple, w przeciwieństwie do tego, stał się liderem w kwestii kontroli nad pochodzeniem kobaltu, ale „tylko ze względu na niski poziom ogólnej odpowiedzialności korporacyjnej.”

Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) już odniosła się do opublikowanego raportu. Szef Guy Ryder na międzynarodowej konferencji w Buenos Aires, poświęconej eliminacji pracy dzieci, wezwał kraje do wyeliminowania tego zjawiska. Według niego, rządy powinny wzmocnić normy prawa pracy, dbać o jakość edukacji i zapewnić ochronę socjalną dla najmłodszych i najuboższych. Ten problem musi zostać rozwiązany przed 2025 r., Jak wynika z raportu MOP, na świecie zatrudnionych jest 151,6 miliona dzieci w wieku od 5 do 17 lat.

Autorstwo: tallinn
Na podstawie: Delfi.ee
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl