Microsoft ID2020 i globalna cyfrowa identyfikacja

W ubiegłym roku Microsoft dołączył do ID2020, globalnego sojuszu, którego celem jest stworzenie uniwersalnej cyfrowej tożsamości dla każdego. Jakie są społeczne, ekonomiczne i etyczne konsekwencje takiej inicjatywy?

Nasza aktywność cyfrowa w coraz większym stopniu odpowiada naszej aktywności w świecie rzeczywistym. Uczestnictwo we współczesnej gospodarce, zdolność do kupowania i sprzedawania, zdobywanie zatrudnienia, opieka zdrowotna, usługi socjalne i inne są praktycznie niemożliwe bez tożsamości cyfrowej. W maju 2016 r. w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku, zorganizowano ID2020 – sojusz rządów, organizacji non-profit, środowisk akademickich, ponad 150 firm sektora prywatnego i 11 agencji ONZ współpracujących nad tym aby zapewnić unikalną tożsamość cyfrową wszystkim na świecie.

Większość relacji medialnych sojuszu ID2020 koncentruje się na jego szlachetnym celu, jakim jest zapewnienie tożsamości cyfrowej dla ponad miliarda uchodźców, kobiet, dzieci i innych osób nie posiadających jakiejkolwiek formy identyfikacji. Przesłanie dostarczenia cyfrowej identyfikacji dla tej „niewidzialnej” części ziemskiej populacji, aby umożliwić im udział w społeczeństwie, nadaje ludzkie oblicze dla prawdziwej misji. Jest też punktem zbornym, w ramach którego otwarty sojusz ma nadzieję, że inne podmioty, podobnie jak Microsoft, staną się częścią tego globalnego wysiłku.

Podstawowa misja stworzenia uniwersalnego systemu identyfikacji, który obejmie każdą osobę na świecie, wykorzystując nowoczesną technologię i wsparcie różnych rządów, instytucji finansowych i innych, jest prawdziwym ukrytym celem stojącym za tym humanitarnym działaniem.

Zgodnie z materiałem dotyczącym zarządzania „Sojusz do 2030 r. ma na celu stworzenie skalowanego bezpiecznego, weryfikowalnego, trwałego systemu tożsamości cyfrowej, zgodnego z celami zrównoważonego rozwoju” uzgodnionego przez Organizację Narodów Zjednoczonych.

Krótkoterminowy cel to testowanie najlepszych rozwiązań technologicznych dla tożsamości cyfrowej oraz współpraca z rządami i innymi podmiotami w jej wdrażaniu. Skupienie się na 1,5 miliarda ludzi bez identyfikacji jest częścią tej krótkoterminowej wizji.

Długofalowa wizja skupia się na sojuszu, który stwierdza, że ​​zbieżność trendów zapewnia bezprecedensową możliwość skoordynowanego, wspólnego dążenia do celu, jakim jest uniwersalna cyfrowa tożsamość. Tendencje te obejmują porozumienie polityczne między członkami Organizacji Narodów Zjednoczonych, rosnącą globalną łączność, nowe technologie i globalne wezwania do stworzenia nowego modelu tożsamości.

Sojusz podkreśla, że ​​tożsamość cyfrowa jest kamieniem węgielnym międzynarodowego rozwoju i uważa, że ​​tożsamość cyfrowa powinna być przypisana osobom od ich urodzenia aż do śmierci. Ten cel, wdrażany przez globalne współdziałania, budzi jednak wiele obaw etycznych.

W miarę jak cyfrowy krajobraz staje się coraz bardziej wszechobecny, linie podziału pomiędzy światem fizycznym i rzeczywistym wciąż się zacierają. Jeśli brak tożsamości cyfrowej w obecnym paradygmacie ogranicza uczestnictwo we współczesnej gospodarce, to brak tego samego w jedynym globalnie uznanym systemie może całkowicie wykluczyć w nim uczestnictwo.

Jeśli celem Sojuszu jest globalnie uznawana tożsamość cyfrowa dla wszystkich od urodzenia aż do śmierci, to czy będzie ona uznawana globalnie? Jak będzie egzekwowana i przez kogo? Co stanie się z osobami, które nie chcą w tym uczestniczyć? Czy będą prześladowane? W jaki sposób implementacja identyfikacji wyewoluuje wraz z technologią poza smartfonami? Czy urządzenia do noszenia na ciele, implanty takie jak używane w szwedzkich pociągach lub jakaś inna forma cyfrowego tatuażu staną się normą?

Wraz z tym jak coraz więcej transakcji będzie nabierało charakteru cyfrowego, który będzie opierał się na jednym globalnym, wspieranym przez firmę Microsoft, standardzie identyfikacji, istotnym stanie się pytanie, kto będzie rządził rozwijającą się globalną społecznością i gospodarką. Zwłaszcza, że ​​osoby niebędące uczestnikami tego systemu nie będą w stanie kupować lub sprzedawać towarów lub usług.

System globalnej identyfikacji obejmuje również masowe, koordynowane globalnie systemy obowiązkowych szczepień. Jedną z instytucji pracującą w sojuszu ID 2020 jest Gavi Vaccine Alliance wspierający długoterminowe plany szczepień WHO, Banku Światowego, UNICEF-u, oraz amerykańskiego sanepidu CDC. Obecnie system ten testowany jest na populacji poddanej przymusowej migracji i życiu w warunkach obozów koncentracyjnych, co z pewnością przełoży się na finalne wdrożenie.

Na podstawie: WindowsCentral.com
Źródło: PrisonPlanet.pl