Michaił Gorbaczow ostrzega przed wojną jądrową
Ukraina jeszcze przed zamachem stanu była prorosyjska, jednak nowy rząd chce ją pokierować w stronę Unii Europejskiej, Stanów Zjednoczonych i organizacji NATO. Były prezydent Związku Radzieckiego ostrzega, że jeśli NATO rozszerzy swoją granicę, może dojść do wielkiej wojny w Europie.
Prezydent Ukrainy zapowiadał, że kraj w najbliższych latach przeprowadzi referendum w sprawie wejścia w struktury NATO. Oznacza to więc, że granice tej organizacji będą znajdować się tuż przy Rosji, co najprawdopodobniej spotka się z odpowiedzią. Były prezydent ZSRR Michaił Gorbaczow uważa, że z powodu sytuacji na Ukrainie może dojść do wielkiej wojny w Europie.
Jego zdaniem Niemcy chcą dokonać nowego podziału Europy rozszerzając swoją strefę wpływów na wschód, tj. w kierunku Rosji, podobnie jak podczas drugiej wojny światowej. Gorbaczow ostrzega, że „Jeśli w tej napiętej atmosferze komuś puszczą nerwy, to nie przeżyjemy najbliższych lat” – może dojść do wojny, w której zostanie użyta broń jądrowa.
Według Gorbaczowa kryzys na wschodzie Ukrainie może doprowadzić do katastrofalnych skutków dla całej Europy. Skrytykował „katastrofalny kryzys zaufania” między Rosją a Zachodem i wezwał do „odmrożenia” relacji. „Potrzebna jest nowa odwilż” – oświadczył.
Były Sekretarz Generalny KPZR wytknął Niemcom, że chcą uczestniczyć w „nowym podziale Europy”. „Już raz, podczas II wojny światowej, Niemcy próbowały rozszerzyć obszar swego panowania na Wschód. Jakiej lekcji jeszcze potrzebują?” – zapytał.
Wypowiedź Gorbaczowa mogła być aluzją do niedawnego wystąpienia kanclerz Niemiec. Kilka dni wcześniej po spotkaniu z premierem Ukrainy Arsenijem Jaceniukiem Angela Merkel oświadczyła, że to władze Rosji odpowiadają za kryzys w Donbasie, a celem niemieckiego rządu jest „przywrócenie terytorialnej integralności Ukrainy”.
83-letni Gorbaczow cieszy się w Niemczech ogromną popularnością. Uważany jest za głównego sprawcę zakończenia zimnej wojny i zjednoczenia Niemiec. W listopadzie 2014 r. brał udział jako gość honorowy w obchodach 25. rocznicy upadku muru berlińskiego.
Autorstwo: John Moll (1-3), jkl (4-7)
Źródła: Zmiany na Ziemi, Lewica
Kompilacja 2 wiadomości na potrzeby „Wolnych Mediów”