Miasto w Kanadzie zlikwidowało problem bezdomności

Opublikowano: 16.05.2015 | Kategorie: Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 701

Władze Medicine Hat, położonej w Kanadzie, w prowincji Alberta, 200-tysięcznej miejscowości powzięły decyzję o likwidacji bezdomności jeszcze w 2009 roku. Już wówczas rozpoczęto opracowywanie specjalnych programów. W ciągu nieco ponad pięciu lat udało się rozwiązać ten ważny społeczny problem.

Dziś Medicine Hat każda osoba, która straci dach nad głową – bez względu na to z jakiego powodu do tego doszło – może liczyć na natychmiastowy kwaterunek w specjalnym ośrodku socjalnym. Władze miejskie gwarantują jednak, iż nikt nie będzie musiał tam przebywać dłużej niż 10 dni. W takim właśnie okresie bowiem samorząd zobowiązany jest przydzielić bezdomnej osobie lokal mieszkalny.

Najczęstszą przyczyną utraty domu lub mieszkania były w Medicine Hat powtarzające się w ostatnich latach powodzie. Patologia bezdomności dotknęła cały region, niemniej tylko to jedno miasto zdecydowało się na takie rozwiązania socjalne.

– Mam nadzieję, że okażemy się znakomitym przykładem, który zachęci także pozostałe samorządy, do wdrożenia podobnej polityki – powiedział kanadyjskiemu CBC Radio burmistrz Medicine Hat, Ted Clugston.

W trakcie rozmowy z dziennikarzami przyznał on także, iż sam zmienił poglądy z liberalnych na socjalne.

— Sam gadałem kiedyś głupoty, spychałem na biednych i pokrzywdzonych winę za ich los. Nie wiem jak mogłem być takim ignorantem. Fakt, jeśli ktoś bierze narkotyki lub nadużywa alkoholu, to jego bezdomność może być tego wynikiem, ale raczej osoba ta nie wyjdzie z tego nałogu leżąc pod ławką w parku – przyznał Clugston.

Pytany o to co zainspirowało go sześć lat temu do zmiany stanowiska odpowiedział, iż była to — poczatkowo — decyzja stricte ekonomiczna. Spędził on wówczas kilka tygodni ze swoimi doradcami gospodarczymi starając się opracować najmniej kosztowne rozwiązanie. Z przeprowadzonych kalkulacji wynikło jasno, iż osoba bezdomna kosztuje miasto około 100 tys. dolarów rocznie, tymczasem osoba zakwaterowana w samorządowym mieszkaniu – to koszt nie przekraczający 1/5 tej sumy.

— Wówczas jeszcze poglądy miałem „stare” i bardziej koncentrowałem się na kwestiach finansowych. Teraz już wiem, że dawanie ludziom mieszkań to nie tylko najbardziej opłacalna, ale także najbardziej humanitarna metoda postępowania — powiedział burmistrz.

Zapytany o to czy miał do czynienia z bezdomnymi z wyboru Clugston odpowiedział, że nie akceptuje takich wyborów mieszkańców Medicine Hat. Dotychczas pracownicy socjalni trafili tylko na jednego mężczyznę, który upierał się, że woli spać na ulicy niż w domu. Każdej nocy sprawdzali czy jest u siebie, w przydzielonym mu mieszkaniu. Policja odprowadzała go do domu aż 75 razy. W końcu się przyzwyczaił.

Medicine Hat jest pierwszym kanadyjskim miastem całkowicie wolnym od problemu bezdomności.

W optyce polskich mediów głównego nurtu burmistrz Clugston to zapewne bolszewik.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. vpowerxx 16.05.2015 22:10

    “Sam gadałem kiedyś głupoty, spychałem na biednych i pokrzywdzonych winę za ich los. Nie wiem jak mogłem być takim ignorantem. Fakt, jeśli ktoś bierze narkotyki lub nadużywa alkoholu, to jego bezdomność może być tego wynikiem, ale raczej osoba ta nie wyjdzie z tego nałogu leżąc pod ławką w parku”
    TO SĄ NAJMĄDRZEJSZE SŁOWA NA TEN TEMAT JAKIE PRZYSZŁO MI WIDZIEĆ/SŁYSZEĆ. KOPIUJE. TO TAKIE PROSTE A TAKIE SKOMPLIKOWANE… TAK JAK RESZTA SPRAW NA TYM ZIEMSKIM PADOLE.

  2. rihan 17.05.2015 10:55

    Pewnie policzyli brak wpływu z podatków, ewentualne koszty udzielenia pomocy lekarskiej i przyklapnęli to niemałymi kosztami utraty wizerunku miasta.

  3. donkey 17.05.2015 19:29

    To się zwyczajnie opłaca. Jak taki bezdomny sobie coś odmrozi, to koszty leczenia są spore (nie znam kanadyjskiego prawa, nie wiem czy udzielono by pomocy bezdomnemu). Warto dawać drugie szanse. 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.