MH17 zestrzelony z rosyjskiej wyrzutni BUK

Opublikowano: 29.09.2016 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 250

Międzynarodowa grupa śledczych, zajmująca się zestrzeleniem w 2014 r. malezyjskiego samolotu pasażerskiego, na pokładzie którego znajdowało się 298 osób, ogłosiła, że ostrzału dokonano z terenów kontrolowanych przez prorosyjskich rebeliantów za pomocą systemu rakietowego, przetransportowanego zza rosyjskiej granicy.

Śledztwo nadzorowane jest przez holenderską prokuraturę, bowiem to z Amsterdamu 17 lutego 2014 roku wyleciał samolot malezyjskich linii; następnego dnia miał lądować w Kuala Lumpur w Malezji. Biorą w nim udział także śledczy właśnie z Malezji oraz z Ukrainy, Belgii i Australii. Z dokonanych przez nich ustaleń wynika, że przyczyną tragedii 298 pasażerów lotu było uderzenie systemu rakiet ziemia-powietrze Buk, a pocisk został wystrzelony z terenów kontrolowanych przez prorosyjskich rebeliantów. Co więcej, z dochodzenia wynika, że system rakietowy został przetransportowany z Rosji, a po ostrzelaniu pasażerskiego samolotu wrócił za wschodnią granicę Ukrainy.

“Ustaliliśmy z całą pewnością, że broń, której użyto do zestrzelenia samolotu, pochodziła z Federacji Rosyjskiej. Jednocześnie nie stawiamy tez o udziale Federacji Rosyjskiej ani jej obywateli w ataku” – stwierdzili śledczy. Według nich w transport systemu rakietowego i odpalenie pocisku zaangażowanych było ok. 100 osób. Na razie brak szczegółowych ustaleń; śledztwo wciąż jest prowadzone, jednak według zespołu prawdopodobne jest, że atak na samolot pasażerski nie był celowy. Zespół opiera się na zdjęciach satelitarnych, zeznaniach świadków i nagraniach.

Wyniki dochodzenia zostały ostro skrytykowane przez stronę rosyjską, która odpowiedzialnością za tragedię obciąża Ukrainę. Powołuje się przy tym na zdjęcia ze swoich radarów, które – jak twierdzą Rosjanie – jednoznacznie wskazują, że z terenów kontrolowanych przez rebeliantów nie została wystrzelona żadna rakieta. Zespół dochodzeniowy twierdzi, że nie miał jak dotąd możliwości zapoznania się z tymi materiałami.

Autorstwo: JS
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Anonymous-X
Użytkownik
Anonymous-X

Prawda o tej tragedii, nikomu nie jest na rękę.

Maximov
Użytkownik
Maximov

Nie wiem dlaczego, ale jakoś nie wierzę w ten raport.
Czy wspomniano, co samolot cywilny robił nad strefą walk i kto go tam skierował?
Poza tym separatyści nic by nie zyskali na strąceniu cywilnego samolotu.
Albo była to tragiczna pomyłka (najbardziej prawdopodobne) albo celowe działanie, aby podburzyć światową opinię publiczną przeciwko Rosji.