MFW i Bank Światowy, czyli rzecz o grabieży

Opublikowano: 16.01.2012 | Kategorie: Gospodarka, Publicystyka

Liczba wyświetleń: 1810

Podobno Bank Światowy i Międzynarodowy Fundusz Walutowy walczą z kryzysem. Dwanaście lat temu Joseph Stiglitz, główny ekonomista BŚ oskarżył swoją instytucję o grabież krajów, którym rzekomo miała pomagać.

Stiglitz, to osoba, którą trudno dyskredytować. W 2002 r. dostał nagrodę Nobla z ekonomii. Gdy publicznie skrytykował Bank Światowy i MFW został zmuszony do rezygnacji. Dziś Polska i inne kraje mają przekazać fundusze do MFW, za które będzie on “walczyć” z kryzysem. Zobaczmy jak wyglądała ta “walka” pod koniec ubiegłego wieku.

Odchodząc Stiglitz zabrał ze sobą dużo dokumentów. Wynika z nich, że MFW uzależniał pomoc dla znajdujących się w kryzysie państw od podpisania tajnego protokołu złożonego ze 111 artykułów, w których znajdowały się zobowiązania do wyprzedaży narodowego majątku (surowce naturalne, infrastruktura, banki itp.). Aby “pomóc” klasie politycznej w podejmowaniu decyzji część z pieniędzy ze sprzedaży dóbr była transferowana na tajne konta z przeznaczeniem na łapówki. Oto opisana przez Stiglitza metoda działania MFW.

Lekarstwo nr 1 dla pogrążonego w chaosie kraju: to prywatyzacja. W wypadku kryzysu wyprzedaż aktywów dokonuje się oczywiście za bezcen.

Lekarstwo nr 2: to pełna swoboda w przepływie kapitału. Również w teorii brzmi to rozsądnie. Pieniądze mogą spokojnie przepływać i odpływać. Faktycznie chodzi o to, aby państwo, które znajduje się w kryzysie było podatne na ataki spekulacyjne. Na miejsce odpływającego kapitału spekulacyjnego pojawia się MFW i oferuje pomoc. No, ale oczywiście nie za darmo. Państwo zgadzające się przyjąć pomoc musi zobowiązać się do podniesienia stóp procentowych do absurdalnych wysokości. W ten sposób – jak zauważa Stiglitz – niszczy się rodzimy przemysł (brak dostępu do kredytu) i wyssa się zgromadzony przez społeczeństwo majątek.

Lekarstwo nr 3: uwolnienie wszystkich cen subsydiowanych dotąd przez państwo (np. woda, energia). To z kolei prowadzi do wybuchu społecznych protestów, ucieczki kapitału i potanienia wszystkich środków trwałych (nikt nie ma gotówki w kraju). A te z kolei mogą odkupić (tanio!) międzynarodowe grupy finansowe mające doskonałą wiedzę na temat źródeł kryzysu.

Lekarstwo nr 4: to wolny handel. Znów brzmi to ładnie. Faktycznie chodzi o zobowiązanie kraju otrzymującego pomoc do otwarcia swoich rynków. No bo przecież nie o to, aby taki kraj, dajmy z Afryki, eksportował produkty rolne do Unii Europejskiej czy USA. Oczywiście eksportować może, ale po zapłaceniu karnego cła, które sprzedaż takiej produkcji czyni nieopłacalną.

Jak to działa w praktyce? Otóż gdy pierwszy demokratycznie wybrany prezydent Etiopii zaakceptował pomoc MFW musiał zgodzić się na deponowanie otrzymywanych funduszy na rachunkach departamentu skarbu USA, gdzie pobierał odsetki 4 proc. Jednocześnie do Banku Światowego płacić musiał 12 proc. odsetek.

Według Stiglitza MFW, Bank Światowy i Światowa Organizacja Handlu to jedynie trzy różne szyldy tej samej instytucji.

Teraz przykład z ostatnich tygodni. Gdy Węgry poprosiły w grudniu ubiegłego roku o pomoc, to MFW i UE nie zgodziły się, bo ich zdaniem rząd dopuścił się zamachu na niezależny bank centralny. Zamach ów miał polegać na zwiększeniu liczby członków rady banku wybieranych przez parlament.

Nie chodzi oczywiście o niezależność. W polskim systemie bankowym dziś jest pełna jedność działań rządu i Narodowego Banku Polskiego. Chodzi o to, aby kontroli nad bankiem centralnym nie otrzymały osoby, które mogą zachwiać pseudorynkową polityką takich instytucji jak MFW czy Bank Światowy.

Marek Belka został nominowany przez Platformę Obywatelską na funkcję szefa NBP, chociaż w czerwcu 2005 r. Donald Tusk w liście do Aleksandra Kwaśniewskiego zarzucał Belce kłamstwo przed komisją ds. PKN Orlen, gdzie premier zeznał iż nie współpracował z SB. Zdaniem Tuska (z czerwca 2005 r.) to członkowie komisji śledczej ds. PKN Orlen, a nie premier mówili prawdę na temat jego współpracy z tajnymi służbami PRL.

W sprawie współpracy Belki z SB. Niedźwiedzią przysługę zrobiła Belce “Gazeta Wyborcza” publikując w internecie całość jego teczki, łącznie z instrukcją wyjazdową, w której zgodził się współpracować z wywiadem na zasadach konspiracji. Co ciekawe teksty te od blisko roku nie są dostępne na stronach gazeta.pl (proszę wpisać w google “Belka nie współpracował z SB” i spróbować otworzyć tekst)

Warto uważnie obserwować przekazywanie pieniędzy z Polski do instytucji finansowych, które oskarżane są o przestępczą działalność przez byłych pracowników, laureatów Nagrody Nobla.

Autor: Jan Piński
Źródło: Nowy Ekran

BIBLIOGRAFIA

Song Hongbing, Wojna o pieniądz, wydawnictwo Wektory.


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

9 komentarzy

  1. manchester U 16.01.2012 10:31

    A kto to wymyślił oczywiście ŻYDZI i ich zachłanna psychika

  2. dona 16.01.2012 14:44

    A kto się na to grzecznie zgadza? 🙂

  3. Roots Chant Rising 16.01.2012 18:43

    Fenix a kto dał IM prawo do wysyłania policjantów? Kto na nich głosował i teraz jest wielce oburzony bo obudził się w czarnej d**e? 🙂

  4. cetes 16.01.2012 22:18

    Gwoli ścisłości: J. Stiglitz nie otrzymał Nagrody Nobla.
    Nobel w swoim testamencie nie ustanowił nagrody z ekonomii.
    Nagrodę z ekonomii ustanowił Bank Szwedzki i nazwał ją Nagrodą Ekonomiczną im. Alfreda Nobla.
    Właśnie ją otrzymał J. Stiglitz.
    Czasami jest ta nagroda nazywana ekonomicznym Noblem, ale jest to nazwa niewłaściwa.

  5. jacekstu 16.01.2012 22:49

    @Roots Chant Rising
    kto głosował? ano prawie co piąty Polak:

    oficjalne dane pkw z 2011 roku:
    frekwencja 48,92% w tym ważnych 95,48%
    z powyższych na PO zagłosowało 39,18%
    co daje w sumie: 18,30% uprawnionych do głosowania!
    (48,92% x 95,48% x 39,18%)

  6. 8pasanger 17.01.2012 01:04

    Polecam film i książkę (Patrz wydana w 2006 roku książka „Wyznania ekonomicznego killera” / Confessions of economic hit man / J. Perkinsa.)

    Pytanie nie brzmi kto się na to godzi tylko kto ma odwagę się sprzeciwić i nie zginąć w ,,wypadku” lub rzucić kraj na pastwę destabilizacji robionej przez CIA.

  7. Hassasin 17.01.2012 07:54

    Nie , nie Kaczor ale to wcale nie wsiadł do samolotu złożyć hołd wiernopoddańczy pejsom w NY i na Wall Street . Sugestie że oddając głos na PiS mogło by być inaczej uważam za śmieszne . Było tak samo tylko handel z bliską zagranicą siadł . Mówicie że Skirzypczak nie zadłużał Polski …no to jedyna różnica ale BŚ i MFW by temu rychło zaradziły .
    Bez różnicy IV wiek leci a w Polsce ryba ma dalej zgniłą głowę !

  8. bro 17.01.2012 09:00

    Istotniejsze niz współpraca z SB, jest to że Prof. Belka, przyszedł na szefa NBP ze stanowiska Dyr. Dep. Europejskiego w MFW

  9. Il 17.01.2012 22:33

    międzynarodowy fundusz WALUTOWY, BANK ŚWIATOWY i EURO parlament (‘walutowy bank światowy euro’) to organizacje przestępcze współpracujące z kartelami drogocennych surowców (surowców przetwarzanych na nową walutę i na nowoczesne militaria do zniewalania zwykłego społeczeństwa,
    odpady wykorzystywane są do ogłupiania i uzależniania ludzi nowoczesnymi technologiami)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.