Mężczyzna z Indii otrzymał drugie bijące serce

Opublikowano: 25.02.2018 | Kategorie: Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 864

Chirurdzy wykonali rzadką operację, w której dwa te same organy pracują jednocześnie i wpierają swoje działanie. 56-letni mężczyzna z Indii posiada teraz dwa serca.

Pacjent miał przejść standardową operację przeszczepu, jednak lekarze szybko zdali sobie sprawę, że narząd pochodzący od dawcy był zbyt mały.

Kardiochirurg Gopala Krishna Gokhale postanowił wprowadzić „plan B” i połączył zdrowe serce z chorym narządem mężczyzny podczas siedmiogodzinnej operacji w szpitalu Apollo w Hyderabad w zeszłym tygodniu. Przeszczepione serce, które jest wielkości pięści, znajduje się teraz między prawym płucem a biologicznym sercem mężczyzny.

„Dwa serca pacjenta uzupełniają się wzajemnie, aby ułatwić krążenie, jednak biją w różnym tempie” – powiedział dr Gokhale. „To pierwsza tego typu operacja, którą wykonałem. Operacja – znana jako przeszczep serca heterotopowego lub bezrękawnikowego – jest bardzo rzadka i na całym świecie zgłoszono tylko około 150 takich przypadków.”

Ciśnienie krwi pacjenta powróciło do normy, jednak teraz ma on dwa pulsy, a elektrokardiogram pokazuje skomplikowany wzór.

Pionierem tego typu przeszczepów serca był Christiaan Barnard, żyjący w Południowej Afryce w latach 70. XX wieku. Średnia przeżywalność po takim zabiegu wynosi dziesięć lat. Hannah Clark pochodząca z Wielkiej Brytanii przeżyła ponad dziesięć lat z drugim sercem po operacji wykonanej w wieku dwóch lat. Serce jej dawcy zostało usunięte w 2006 roku, gdy oryginalny organ wrócił do ​​pełnej sprawności.

Autorstwo: B.
Na podstawie: MSN.com
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.