Metka prawdy
W zeszłym tygodniu klienci firmy H&M znaleźli w kieszeniach kupowanych ubrań nietypowe „metki” z informacją o głodowych płacach w fabrykach koncernu w Kambodży.
Jak informuje Polska Zielona Sieć, akcja rozpoczęła się 17 grudnia i odbywała się równolegle w dziesiątkach europejskich sklepów szwedzkiego giganta, także w Warszawie i Krakowie.
Minimalna miesięczna pensja w sektorze odzieżowym w Kambodży wynosi 61 USD – zaledwie 25% płacy wystarczającej na godziwe życie. Kampania Clean Clothes chce przekonać marki takie jak H&M do zaakceptowania proponowanej przez związki zawodowe w Kambodży podwyżki do kwoty 131 USD/miesiąc – będzie to pierwszy krok w kierunku wprowadzenia pensji wystarczającej milionom pracowników fabryk odzieżowych w tym kraju na wydobycie się z ubóstwa.
W październiku br. szwedzka telewizja TV4 wyświetliła reportaż ukazujący opłakane warunki zatrudnienia kambodżańskich pracowników fabryk produkujących dla H&M. Aktywiści oraz media wezwały wówczas kierownictwo marki do ustosunkowania się do realiów przedstawionych w filmie. Firma nie podjęła jednak żadnych wyraźnych działań.
– Mijają dekady, a globalne koncerny odzieżowe wciąż uciekają przed odpowiedzialnością, starając się przekonać konsumentów i opinię publiczną, że nie są w stanie zapewnić pracownikom szyjącym dla nich odzież płacy wystarczającej na życie – przekonuje Maria Huma z Polskiej Zielonej Sieci, organizacji wchodzącej w skład koalicji Clean Clothes Polska. – Tymczasem dochód H&M w 2011 roku wyniósł prawie 2 mld euro, zaś jeden z głównych udziałowców marki i jednocześnie członek zarządu Stefan Persson jest na liście ośmiu najbogatszych ludzi na świecie – podkreślała Huma. Wyraziła nadzieję, że tegoroczne Święta były ostatnimi z prezentami wyprodukowanymi za głodowe pensje. – Przecież płace pracowników to zaledwie 1-3% całkowitych kosztów większości ubrań – przypomina aktywistka.
Na tej stronie konsumenci mogą podpisać petycję do m.in. H&M, by przekonać koncerny do podniesienia pensji pracownikom fabryk w Kambodży.
Źródło: Nowy Obywatel