„Messenger” i „WhatsApp” przekazują dane władzom USA

Opublikowano: 29.12.2021 | Kategorie: Telekomunikacja i komputery, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1947

Twórca darmowego komunikatora internetowego „Signal” Moxie Marlinspike zarzucił „Telegramowi” brak wiarygodności. Do tych oskarżeń odniósł się twórca „Telegramu” Paweł Durow. Jego zdaniem amerykańscy konkurenci są niezadowoleni, że nie mogą osiągnąć takiego samego wzrostu.

Moxie Marlinspike stwierdził, że zespół „Telegramu” przechowuje wszystkie dane użytkowników w publicznym formacie w chmurze. Durow odpowiedział, że to amerykańskie aplikacje przekazują informacje o użytkownikach stronom trzecim. „»Telegram« przechowuje na swoich serwerach wszystkie twoje kontakty, grupy, media i każdą wiadomość, którą kiedykolwiek przekazałeś lub otrzymałeś jako otwarty tekst” – napisał na „Twitterze” założyciel „Signala”. Dodał, że komunikator nie używa domyślnie systemu szyfrowania od końca do końca (szyfrowanie end to end, E2EE) i każdy członek jego personelu może łatwo uzyskać dostęp do danych osobowych użytkowników.

Zaproponował przeprowadzenie testu: usuń Telegram i załóż konto na nowym telefonie o tym samym numerze. „Natychmiast zobaczysz wszystkie multimedia, które udostępniłeś, wszystkie Twoje grupy. Jak? To wszystko jest na ich serwerach, w postaci zwykłego tekstu” – napisał Marlinspike. Według niego komunikatory Facebooka – „Messenger” i „WhatsApp” są bardziej niezawodne niż „Telegram”.

Założyciel „Telegramu” Paweł Durow odpowiedział, że jego zespół „trzyma się swojej obietnicy zachowania prywatności użytkowników” i że amerykańskie aplikacje, takie jak „WhatsApp” przekazują dane osobom trzecim w czasie rzeczywistym, pomimo twierdzeń o szyfrowaniu od końca do końca. W swoim poście odniósł się do raportu FBI i śledztwa „The Rolling Stone”, stwierdzając, że „WhatsApp” i „iMessage” dostarczyły FBI dane użytkowników w czasie rzeczywistym bez nakazu sądowego „w większości przypadków”.

Durow napisał też, że twórcy komunikatorów otrzymali od władz USA polecenie zaszycia w aplikacjach backdoorów, które agencje wywiadowcze wykorzystują do włamywania się do smartfonów i pozyskiwania prywatnych informacji o użytkownikach. „Niektóre aplikacje od początku były finansowane przez agencje rządowe, takie jak Anom, Signal” – zauważył.

„Słyszałem, że nasi amerykańscy konkurenci są niezadowoleni, że nie mogą osiągnąć takiego samego wzrostu jak »Telegram«, pomimo dużych inwestycji w marketing (coś, w co »Telegram« nigdy nie musiał inwestować). Ale aby nam dorównać, muszą najpierw upewnić się, że ich działania są zgodne z deklaracjami marketingowymi. Do tego czasu wycieki danych i problemy z bezpieczeństwem w ich aplikacjach pozostaną niestety nieuniknione” – stwierdził założyciel „Telegramu” Paweł Durow.

Oto, co „Telegram” pisze o przechowywaniu danych: „»Telegram« to serwis w chmurze. Przechowujemy wiadomości, zdjęcia, filmy i dokumenty z czatów w chmurze na naszych serwerach, dzięki czemu możesz uzyskać dostęp do swoich danych z dowolnego urządzenia w dowolnym momencie, bez konieczności polegania na kopiach zapasowych innych firm. Wszystkie dane są przechowywane w ściśle zaszyfrowany sposób, a klucze szyfrujące w każdym przypadku są przechowywane w kilku innych centrach danych w różnych jurysdykcjach. W ten sposób lokalni inżynierzy lub osoby nieupoważnione nie mogą uzyskać dostępu do danych użytkownika”.

Źródło: Pl.SputnikNews.com

Komentarz „Wolnych Mediów”

Portal WolneMedia.net posiada kanał na „Telegramie”, który zastąpił nam „Facebooka”, pod adresem https://t.me/wolnemedia. W ciągu prawie trzech miesięcy zasubskrybowało go ponad 1000 użytkowników (najwięcej pojawiło się w pierwszym miesiącu, ale codziennie licznik rośnie). Nie ocenzurowano nam jeszcze ani jednego wpisu. Komunikator jest bardzo szybki w użytkowaniu, ale trudny w założeniu (trzeba posiadać smartfon).


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Szurnięty Mędrzec 30.12.2021 05:04

    Gdy dołączyłem do Telegram WM było z 300 osób, zaczepem postować linki do niektórych artykułów i liczba subskrybentów zaczęła szybko rosnąć. Na pewno udostępnianie sporo daje

  2. Admin WM 30.12.2021 09:58

    Tak, postowanie i przesyłanie dalej wpisów z WM przyczynia się do wzrostu odwiedzalności i czytelników WM. Z góry dzięki za linkowanie do WM.

    Liczba obserwujących może nie rośnie ekspresowo, bo średnio po kilka dziennie, sporadycznie więcej – kilkanaście, ale dobrze że w górę a nie w dół. Na chwilę obecną jest ponad 1000.

    Za to Minds.com mnie rozczarowuje i zastanawiam się, czy nie zrezygnować. Licznik stanął w okolicy 595 i wzrasta o kilka miesięcznie. Jakby Polacy stracili Mindsem zainteresowanie.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.