Merkel zatrzyma negocjacje akcesyjne UE z Turcją?

Opublikowano: 01.12.2016 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 595

Niemieckie media informują, że kanclerz Angela Merkel opowiedziała się na zamkniętym posiedzeniu klubu parlamentarnego swojej partii za wstrzymaniem negocjacji w sprawie przystąpienia Turcji do Unii Europejskiej. Tureckie władze kilkukrotnie groziły, iż w razie takiej decyzji umożliwią syryjskim uchodźcom przedostanie się na unijne terytorium.

Tabloid „Bild” przytoczył wypowiedzi uczestników wtorkowego posiedzenia klubu parlamentarnego Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej (CDU). Niemiecka kanclerz miała powiedzieć jej politykom, że opowiada się za wstrzymaniem negocjacji na temat akcesji Turcji do Unii Europejskiej. Merkel miała zalecić parlamentarzystom chadecji, aby takie stanowisko przedstawiali swoim wyborcom, a uzasadniała je postępowaniem tureckich władz po lipcowym nieudanym puczu przeciwko prezydentowi Recepowi Tayyipowi Erdoğanowi. Od tego czasu w Turcji trwają represje przeciwko opozycyjnym mediom, politykom i kurdyjskim aktywistom.

Tureckie władze kilkukrotnie ostrzegały, iż w razie zerwania negocjacji akcesyjnych wypuszczą uchodźców z obozów znajdujących się na ich terenie, aby mogli oni znowu szturmować unijne granice. Kilka dni temu ponownie mówił o tym premier Binali Yıldırım, który dodał, iż zakończenie rozmów będzie bardziej szkodliwe dla Unii niż dla samej Turcji.

Szef tureckiego rządu zareagował wówczas na rezolucję Parlamentu Europejskiego, która potępiła lipcowy zamach stanu i uznała prawo władz Turcji do osądzenia osób odpowiedzialnych za próbę przerwotu. Jednocześnie jednak dokument krytykuje Turcję za zbyt opresyjne środki, które naruszają podstawowe prawa i wartości demokratyczne.

Negocjacje dotyczące przystąpienia Turcji do UE trwają od 2005 r. Rok temu zdecydowano się otworzyć kolejne rozdziały negocjacji akcesyjnych, jednak od tamtej pory nie poczyniono żadnych postępów.

Na podstawie: onet.pl, rp.pl
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1 wypowiedź

  1. Almuric 01.12.2016 15:38

    Czyli na pewno zatrzyma negocjacje… W końcu chodzi o zalanie Europy obcymi, a Turcji to na rękę.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.