MEN zachęca do korzystania ze szkolnych stomatologów
MEiN – Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca rodziców by zadbali o zęby swoich dzieci w szkolnych gabinetach stomatologicznych. Gabinety świecą jednak pustkami, bo nie istnieją.
„Podczas wakacji dzieci mogą korzystać z gabinetów dentystycznych znajdujących się na terenie szkoły. To dobry czas, aby nadrobić zaległości w opiece stomatologicznej, jakie pojawiły się w związku z zawieszeniem stacjonarnej pracy szkół i placówek oraz ograniczonym dostępem do świadczeń medycznych” – czytamy na rządowej stronie MEN.
Od września 2019 obowiązuje ustawa, wedle której każde dziecko ma mieć zapewnioną między innymi opiekę stomatologiczną. Organizacja miała zależeć od dyrektorów placówek, a finansowanie miało spocząć na samorządach. Pieniędzy dodatkowych na realizację tego celu nie ma.
Zarówno samorządowcy jak i dentyści twierdzą, że zmiana przepisów nie poprawi uzębienia dzieci i młodzieży, bo nie zagwarantowano na to dodatkowych pieniędzy. Szkoda, bo sytuacja jest fatalna: 82 proc. sześciolatków ma próchnicę, a wśród dziesięciolatków – 86 proc. – informuje portal Prawo.pl.
Gabinety nie powstały, rodzice nadal sami muszą organizować leczenie zębów u dzieci w placówkach służby zdrowia, a najczęściej prywatnie. W praktyce to właśnie w prywatnych gabinetach można szybko można zadbać o zdrowie dzieci, tyle, że za poważne pieniądze. Gabinety stomatologiczne widmo miały być w każdej szkole, a nie ma ich w żadnej. Mimo to, Ministerstwo zachęca do korzystania z gabinetów widmo i post factum radzi szkołom jak organizować coś, co od dawna miało być zorganizowane. „Zachęcamy dyrektorów szkół, aby przeprowadzili w swoich szkołach działania organizacyjno-informacyjne związane z możliwością korzystania z opieki stomatologicznej podczas wakacji. Proponujemy, aby obejmowały one następujące elementy: stworzenie odpowiednich warunków do funkcjonowania gabinetu stomatologicznego w szkole w czasie przerwy wakacyjnej, poinformowanie rodziców o możliwości korzystania przez dzieci z opieki stomatologicznej, ustalenie wraz z lekarzem dentystą oraz rodzicami sposobu funkcjonowania gabinetu stomatologicznego w szkole, który będzie uwzględniał specyfikę czasu wakacji”.
Autorstwo: Rut Kurkiewicz-Grocholska
Na podstawie: Gov.pl, Prawo.pl
Zdjęcie: Kris
Źródło: Strajk.eu