Meloni stawia na gotówkę

Wbrew globalnemu trendowi Włosi mają używać więcej gotówki. Tak chce nowy włoski rząd, pod kierownictwem Giorgii Meloni — informuje „The Times”.

Przy okazji prac nad przyszłorocznym budżetem – pierwszym od czasu, gdy Meloni została premierem – pojawiła się zapowiedź zmiany przepisów, mających na celu ułatwić płatność gotówką. To odwrotna tendencja niż np. w Polsce pod rządami PiS-u.

Włoski rząd chce pozwolić sklepikarzom i firmom na odmowę przyjęcia kart i żądanie gotówki przy płatnościach do 60 euro. Przepis podniósłby obecny limit, wynoszący 30 euro i zawiera pozwolenie na sprzedaż i zakup towarów o wartości do 5000 euro w gotówce, w porównaniu z dotychczasowym 1000 euro.

„Nieprawdą jest, że możliwość posługiwania się gotówką sprzyja uchylaniu się od płacenia podatków. Po pierwsze, jak słusznie mówi Guardia di Finanza, ktoś, kto chce się uchylać, i tak się uchyla; ale przede wszystkim dlatego, że paradoksalnie im niższy pułap na gotówkę, tym bardziej narażamy się na uchylanie się od płacenia podatków, bo skoro z różnych powodów mogę mieć w domu gotówkę i jeśli nie będę mógł jej wydać legalnie, to raczej zrobię to poza księgami” – przekonuje premier Giorgia Meloni.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: Twitter.com, „The Times”, AGI.it
Źródło: MediaNarodowe.com