Meloni stawia na gotówkę

Opublikowano: 05.12.2022 | Kategorie: Gospodarka, Prawo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2757

Wbrew globalnemu trendowi Włosi mają używać więcej gotówki. Tak chce nowy włoski rząd, pod kierownictwem Giorgii Meloni — informuje „The Times”.

Przy okazji prac nad przyszłorocznym budżetem – pierwszym od czasu, gdy Meloni została premierem – pojawiła się zapowiedź zmiany przepisów, mających na celu ułatwić płatność gotówką. To odwrotna tendencja niż np. w Polsce pod rządami PiS-u.

Włoski rząd chce pozwolić sklepikarzom i firmom na odmowę przyjęcia kart i żądanie gotówki przy płatnościach do 60 euro. Przepis podniósłby obecny limit, wynoszący 30 euro i zawiera pozwolenie na sprzedaż i zakup towarów o wartości do 5000 euro w gotówce, w porównaniu z dotychczasowym 1000 euro.

„Nieprawdą jest, że możliwość posługiwania się gotówką sprzyja uchylaniu się od płacenia podatków. Po pierwsze, jak słusznie mówi Guardia di Finanza, ktoś, kto chce się uchylać, i tak się uchyla; ale przede wszystkim dlatego, że paradoksalnie im niższy pułap na gotówkę, tym bardziej narażamy się na uchylanie się od płacenia podatków, bo skoro z różnych powodów mogę mieć w domu gotówkę i jeśli nie będę mógł jej wydać legalnie, to raczej zrobię to poza księgami” – przekonuje premier Giorgia Meloni.

Autorstwo: Paweł Kubala
Na podstawie: Twitter.com, „The Times”, AGI.it
Źródło: MediaNarodowe.com


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. Szwęda 05.12.2022 16:55

    Powinny być też instalowane w miejscach zakupowych urządzenia, które oprócz karty przyjmowałyby też banknoty i monety.

  2. Anne K 05.12.2022 20:24

    Nie powinno być możliwości odmowy płatności ani w formie gotówkowej, ani kartą płatniczą/zbliżeniowo (chyba że na straganie z pietruszkami czy kwiatami z własnej działki). Generalnie obie formy płatności powinny być dopuszczane i akceptowane. Odrzucenie płatności kartą sprzyja rozwojowi tzw. szarej strefy podatkowej i wielu cwaniaków to wykorzystuje.

  3. ARTUR 06.12.2022 02:18

    W Polsce kilkaset tysięcy ludzi rocznie ma zajmowane i blokowane konta bankowe więc to nierealne aby płacili kartą , jednak żyją , pracują i opłacają rachunki , utrzymują rodziny . Ile durne władze tracą podatków z tego powodu ?

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.