Meksyk pozbywa się papierów wartościowych USA

Opublikowano: 27.08.2018 | Kategorie: Gospodarka, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

Kilka państw naraz zdecydowało się na pozbycie się amerykańskich papierów wartościowych. Rosja i Turcja opuściły grono posiadaczy dużej części długu USA ze względów geopolitycznych. Meksyk też pozbywa się amerykańskich obligacji państwowych. Jednak eksperci uważają, że zdecydował się na ten krok z innych powodów.

Według amerykańskiego Departamentu Skarbu w czerwcu Meksyk ograniczył inwestycje w obligacje rządowe USA o 2,4 mld dolarów w porównaniu do maja i o 4,4 mld dolarów w zestawieniu z danymi za marzec bieżącego roku.

W przeciwieństwie do Rosji i Turcji, w przypadku których masowa sprzedaż amerykańskich obligacji – zdaniem ekspertów – może być związana z czynnikami natury geopolitycznej, tj. pogorszenie stosunków dwustronnych między tymi państwami a USA oraz groźbą zaostrzenia sankcji wobec Moskwy i Ankary, wyzbywanie się papierów wartościowych USA przez Meksyk jest częścią strategii inwestycyjnej.

James Salazar, ekonomista meksykańskiego banku Banco CI uważa, że „stopa procentowa w USA wciąż rośnie, co sprawia, że amerykańskie obligacje są mniej atrakcyjne”. “Strategia zakłada, że zwykle pozbywamy się obligacji skarbowych, aby wykupić je ponownie na korzystniejszych warunkach” – wyjaśnił ekspert w rozmowie ze Sputnikiem Mundo.

Zdaniem analityka Meksyk zachowuje się jak każdy inny inwestor w tym zakresie. “Prawdopodobnie w sierpniu nastąpi zmiana. Być może Meksyk znowu kupi amerykańskie papiery wartościowe, bo ich cena znowu spadła na rynku wtórnym. (…) To dobra okazja, aby ponownie wejść” – powiedział James Salazar.

Rosyjski ekspert ds. Ameryki Łacińskiej Michaił Bielat twierdzi, że nie należy „przypinać łatki politycznej” do sprzedaży przez Meksyk amerykańskich obligacji rządowych.

Jednak podkreślił, że meksykańskie władze mają „napięte stosunki z USA w związku z polityką migracyjną, budową ściany i wojowniczymi wypowiedziami prezydenta Trumpa w odniesieniu do Meksyku i ogólnie Ameryki Łacińskiej”. “To stanowisko Meksyku będzie się umacniać wraz z objęciem rządów przez nowego prezydenta Manuela Lópeza Obradora, bo jest on człowiekiem o poglądach antyimperialistycznych i antyamerykańskich” – powiedział Michaił Bielat w wywiadzie dla Sputnika.

Tymczasem Rosja próbuje wyzbyć się „dyktatu dolara”, aktywnie kupując złoto i sprzedając amerykańskie obligacje rządowe – pisze niemiecka „Die Welt”. Gazeta twierdzi, że Moskwa nie spodziewa się ocieplenia w relacjach z Waszyngtonem w perspektywie krótkoterminowej.

W ostatnich latach Rosja uzupełnia swoje rezerwy złota. W lipcu bieżącego roku szacowano je na 1944 tony, co plasuje ten kraj na piątym miejscu na świecie.
Według „Die Welt” polityka prezydenta USA Donalda Trumpa, który aktywnie wykorzystuje dolara jako „broń” przeciwko innym państwom, może doprowadzić do tego, iż złoto będzie odgrywało znacznie ważniejszą rolę w światowym systemie finansowym.

18 lipca poinformowano, że Rosja zniknęła z listy największych posiadaczy amerykańskich skarbowych papierów wartościowych.

Amerykański Departament Skarbu poinformował, że aktualnie na ostatnim, 31. miejscu, na liście największych posiadaczy obligacji rządowych USA są Filipiny (31,6 mld dolarów).

Zdjęcie: JESHOOTS (CC0)
Źródło: pl.SputnikNews.com [1] [2]
Kompilacja 2 wiadomości: WolneMedia.net

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

4
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
emigrant001
Użytkownik
emigrant001

Gdy uSA Dojdzie do 24 bln $ długu to wywoła globalną wojnę i dług zniknie a przy okazji kilka państw również.

kozik
Użytkownik
kozik

Wraz ze zniknięciem długu USA i przy okazji kilku państw, Rada 300 zapewne zadecyduje o anihilacji 6.5 mld ludzi. 2 pieczenie na 1 ogniu (z M16 czy AK-74)…

Fenix
Użytkownik
Fenix

Gorący papier, ciekawe kiedy się zapali?

Dandi1981
Użytkownik
Dandi1981

Meksyk napewno kupi jeszcze dolary tylko po co jak ma je wydać jak będzie mur na granicy?

Potrzebujemy Twojej pomocy!

 
Wyczerpują się środki na działalność Naszego Portalu. W tym miesiącu pomoc finansowa zmalała i istnieje zagrożenie zbiórki na działalność w sierpniu. Dlatego prosimy wszystkich dobrych i szczodrych ludzi, dla których los Naszego Portalu nie jest obojętny, ponieważ go cenią za kulturę słowa oraz wzbogacenie ich wiedzy i życia, o pomoc w szczęśliwym ukończeniu zbiórki na działalność nadchodzącym miesiącu. Aby zapewnić Naszemu Portalowi stabilność w przyszłości, zachęcamy również do dołączania do elitarnej, stałej grupy wspierających. Zostań naszym sponsorem! Nie pozwól aby portal „Wolne Media” zawiesił działalność! Ważny jest każdy grosik! Czy nam pomożesz?

Nasze konto bankowe TUTAJ – Konto PayPala TUTAJ