„Mein Kampf” w kanonie lektur szkolnych
Parlament Bawarii odbył posiedzenie, którego głównym tematem było włączenie „Mein Kampf” Adolfa Hitlera w spis obowiązkowych lektur szkolnych, podaje RT.
Na posiedzeniu deputowani zastanawiali się nad tym, czy włączać „Mein Kampf” wraz z komentarzami współczesnych historyków do kanonu lektur szkolnych, a jeśli tak, to jak konkretnie mają mówić o tej publikacji nauczyciele.
Zwolennicy włączenia kontrowersyjnej książki w program nauczania mówią o niej jako o ważnej części procesu historycznego, a także o konieczności uodpornienia niemieckiej młodzieży na idee nazistowskie, czemu właśnie ma przysłużyć się lektura tego tekstu. Przedstawiciele społeczeństwa żydowskiego są zdania, że „Mein Kampf” nie zawiera żadnych pożytecznych treści, jawi się jedynie kwintesencją antysemityzmu.
„Mein Kampf”, do której prawa autorskie na 70 lat ma Bawaria, jeszcze niedawno figurowała jako pozycja zakazana do publikacji i sprzedaży. W styczniu 2016 roku, uzupełniona o komentarze, znów pojawiła się na półkach księgarni i od razu stała się bestsellerem. W wydanie o objętości 2 tysięcy stron włączono 3700 komentarzy.
Wielu Bawarczyków obawia się, że wznowienie publikacji i sprzedaży dzieła Hitlera przyniesie odwrotne od spodziewanych efekty. Ich zdaniem współczesne interpretacje nie są w stanie przekonać czytelników o nieprawidłowości idei nazistowskich przedstawionych w „Mein Kampf”.
Źródło: pl.SputnikNews.com