Medytacja zwiększa dostęp do danych z nieświadomości

Opublikowano: 09.06.2012 | Kategorie: Nauka i technika, Paranauka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 732

Medytacja zen zwiększa dostępność informacji prezentowanych podprogowo (Consciousness and Cognition).

Zespół Madelijn Strick z Uniwersytecie w Utrechcie zebrał grupę 34 osób z doświadczeniem w medytacji zen. Ochotników podzielono na dwie grupy: medytującą i kontrolną. Pierwszej polecono, by medytowała przez 20 min pod kierunkiem mistrza. Druga miała się w tym czasie relaksować.

Później wszystkim zadano 20 pytań. W przypadku każdego można było udzielić 3 lub 4 poprawnych odpowiedzi, np. “Wymień jedną z 4 pór roku”. Chwilę wcześniej na ekranie komputera na 16 milisekund pojawiała się jedna z odpowiedzi, np. jesień.

Okazało się, że w grupie medytacyjnej wzrastało wykorzystanie słów podanych w ramach podprogowego primingu. Średnio pasowało tu do nich 6,8 odpowiedzi, podczas gdy w grupie kontrolnej jedynie 4,9.

W drugim z przeprowadzonych eksperymentów Holendrzy stwierdzili, że medytujący lepiej wypadali w Teście Odległych Skojarzeń (Remote Associate Test, RAT). Składa się on z trzydziestu zestawów 3 niezwiązanych ze sobą słów, z których każde kojarzy się z 4. wyrazem spoza zestawu, np. Persja, nalot, podłoga (dywan).

Strick uważa, że medytujący mają dostęp do większego zakresu bodźców, na które mózg zwrócił uwagę.

Opracowanie: Anna Błońska
Na podstawie: New Scientist
Źródło: Kopalnia Wiedzy


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. Jac 09.06.2012 12:34

    Jeśli medytujący odpowiadali zgodnie z podprogowymi bodźcami, to nie tylko ze względu na większą dostępność, ale także efekt wpływu autorytetu jakim był “mistrz”, stąd mogli łatwiej dawać odpowiedzi sugerowane, przyjmowane bezrefleksyjnie, bezkrytycznie.

  2. pablitto 09.06.2012 16:22

    …chyba niezupełnie, bo to nie mistrz im zarzucał podprogowo słowa 😉

    PS. nawet Budda rzekł na łożu śmierci – “nie bierzcie moich nauk dosłownie, bądźcie krytyczni”.

  3. szkot 09.06.2012 22:17

    Nie ukrywam,że wynik ponad 2% to jak nic.Kogo miałby przekonać że medytacja to ekstra coś na intelekt. To raczej sztuka odstresowywania dla szarego człowieka a intelekt może mieć korzyści za jakiś czas.Bez stresu jest się sprawniejszym. W ogóle są 2 typy medytacji-oryginalne azjatyckie i europejskie przeróbki. Jakie to było nie wiem ale typuję że pewnie podróbki ala nauka. Smutne.

  4. Jac 09.06.2012 22:53

    6,8 odpowiedzi z 20 i 4,9 z 20 to nie 2% różnica, która jest wyssana z palca bo w tekście jej nie ma. Relaksacja Jacobsona, Schultza, sporo też wzorowanych na zen i jodze

  5. szkot 09.06.2012 23:00

    Faktycznie, ślepne w biegu.Sorek.Ale i tak nie odbieram medytacji jako cudu dla szarego jegomościa a jedynie jako odstresowywanie.

  6. adambiernacki 09.06.2012 23:18

    Medytacja to drzwi do biblioteki palmowej wiem o tym dobrze. W medytacji drzemie potęga i smutnym jest, że nie ma dla niej czasu cywilizacja plastiku. Otworzyć drzwi na wszechwiedzę biblioteki palmowej jest trudno w takim świecie a w ogóle jest to żmudny proces. Kluczem jest chęć co zdaje się być banalne a jest trudne w rzeczywistości:-)

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.