Mediumizm to „odmienny stan umysłu”?

Opublikowano: 14.12.2013 | Kategorie: Nauka i technika, Paranauka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 330

Eksperyment amerykańskich uczonych uchyla wrota do badań nad mediumizmem, a dokładniej mówiąc „anomalnym odbiorem informacji u ekstrasensów”. Udało im się nie tylko zarejestrować aktywność mózgu medium w czasie transu, ale również natrafić na inny intrygujący fenomen. Wyniki sugerują, że samo myślenie o zmarłych wywołuje specyficzną reakcję mózgu…

We wspomnianym projekcie badawczym wzięli udział: Dean Radin, Leena Michel (oboje z Institute of Noetic Science), Julie Beischel, Marc Bocuzzi (oboje z Windbridge Institute), Arnauld Delorme (Institute of Neural Computation, University of California) oraz Paul Mills (Department of Psychiatry, University of California). Uzyskane przez nich wyniki rzucają nowe światło na naturę mediumizmu, w tym przypadku rozumianego jako czerpanie przez ekstrasensów wiedzy o nieznanych im zmarłych i wydarzeniach z ich życia. Dr Beischel z Windbridge Institute, która prowadzi badania nad tym zjawiskiem, nazywa je również „anomalnym odbiorem informacji”.

Eksperymentujący próbowali ustalić, jak wygląda elektryczna aktywność mózgu medium w momencie, kiedy odbiera ono z nieokreślonego źródła informacje, które po zweryfikowaniu okazują się prawdziwe.

W podsumowaniu badania czytamy: „Podczas zaawansowanych praktyk medytacyjnych występują nietypowe stany percepcji, w tym odczucie otrzymywania informacji o nieznajomych nieżyjących osobach. Ten mentalny stan komunikacji charakteryzuje się […] dostrojeniem odbiorcy do subtelnych bodźców. Od sześciu osób pozyskano dane psychometryczne oraz elektrofizjologiczne. Byli to ludzie twierdzący, że zdarzało im się w kontrolowanych warunkach odbierać trafne informacje mogące pochodzić od zmarłych. Każdy z uczestników eksperymentu wykonał dwa zadania z zamkniętymi oczyma. W pierwszym ochotnicy otrzymali imię zmarłego, z którym mieli się skontaktować, a następnie zadano im 25 pytań. Po każdym ochotnikowi dawano 20 sekund na “przechwycenie” odpowiedzi i wyrażenie jej słownie. Odpowiedzi były notowane, a następnie bliscy zmarłych, o których pytano, sprawdzali ich trafność. Trójka mediów plasowała się wysoko poza kryterium przypadku. Jeśli chodzi o aktywność mózgu, podczas trwającego 20 sekund “odbioru informacji”, w przypadku jednego ochotnika odnotowano znaczną aktywność fal theta w przedniej części mózgu.”

Podczas drugiego testu poproszono ochotników, by na minutę skupili się na zadaniach takich jak: 1) wyobrażenie sobie osoby żyjącej, 2) słuchanie biografii, 3) myślenie o postaci fikcyjnej, 4) próba mentalnego porozumienia się ze zmarłym. Każdą z prób powtórzono trzykrotnie. Wyniki wskazywały, że mózgi ochotników reagowały inaczej na myśl o osobach żywych niż na próbę komunikacji ze zmarłym. W opinii eksperymentatorów może to sugerować, że myślenie o nieżyjących osobach może wyzwalać w mózgu mechanizmy odmienne od normalnego odbioru rzeczywistości.

Choć to niewielkie odkrycie, daje nadzieję na dalszy rozwój badań nad zdolnościami nadprzyrodzonymi wspieranymi przez zaawansowaną neurologię.

Autorzy eksperymentu podsumowują to następująco: „Uważamy, że rezultaty uzyskane dla medium nr 1, w przypadku którego udało się powiązać trafny odbiór informacji z odczytem aktywności mózgu, to niezwykłe osiągnięcie. Z kolei w przypadku różnic fal gamma można uznać, że jakaś ich część pochodzi z ruchu oczu lub mięśni. Charakterystyka natury tych zmian i ocena, czy ich źródło leży w mózgu wymagają jednak dodatkowych badań. Zebrane razem wnioski z niniejszego przedsięwzięcia sugerują, że wrażenie komunikowania się ze zmarłymi może być stanem umysłu odmiennym od zwyczajnej aktywności związanej z myśleniem lub działaniem wyobraźni.”

Na podstawie: Dailygrail.com, Frontiersin.org
Źródło: Infra

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 1, średnia ocena: 1,00 (max 5)
Loading...

TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o