Media szerzyły dezinformację o Konwoju Wolności

Opublikowano: 21.02.2023 | Kategorie: Media, Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1506

Według rapotu komisarza ds. sytuacji nadzwyczajnych ds. porządku publicznego (POEC) Paula Rouleau, oceniającym wykorzystanie przez rząd federalny ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych, tradycyjne media wzmocniły w zeszłym roku dezinformację na temat protestujących w Konwoju Wolności.

Raport Rouleau wykazał, że było to próbą zdyskredytowania ruchu. „W jednym przypadku protestujący zostali oskarżeni o podpalenie budynku mieszkalnego, co, jak później potwierdziła policja, nie miało związku z protestami” – napisał Rouleau. „Tam, gdzie pojawiała się dezinformacja na temat protestów, była ona podatna na nagłaśnianie. Nadinspektor OPP Pat Morris zeznał, że jako oficer prowadzący zbieranie danych wywiadowczych dla OPP, to, co widział w mediach, nie zawsze odzwierciedlało to, co wywiad pokazywał”.

Mistyfikacja podpalenia została rozpowszechniona przez tradycyjne media donoszące o incydencie oraz polityków federalnych, w tym przywódcę NDP Jagmeeta Singha oraz wielu posłów liberalnych i NDP.

Inne fałszywe twierdzenia rozpowszechniane przez media na temat Konwoju Wolności obejmowały fałszywy plakat udostępniony przez skrajnie lewicową sieć Anti-Hate Network. W szczytowym momencie protestów przewodniczący organizacji, Bernie Farber, zamieścił tweet zawierający zdjęcie antysemickiego plakatu, który się później okazało, pochodził z Miami na Florydzie, a nie z Ottawy.

Komisarz Rouleau stwierdził również, że „nie ma podstaw”, by sądzić, że Konwój Wolności był częścią zagranicznej kampanii dezinformacyjnej. Pomimo braku dowodów Nil Koksal, prezenterka CBC, stwierdziła w zeszłym roku podczas transmisji na żywo z ministrem bezpieczeństwa publicznego Marco Mendicino, że protest był napędzany za sprawą Rosji. „Dowody wskazują, że nie ma podstaw, by sądzić, że Konwój Wolności był produktem zagranicznej kampanii dezinformacyjnej” – napisał Rouleau.

Raport POEC został opublikowany w piątek i orzekł, że użycie przez premiera Justina Trudeau ustawy o sytuacjach nadzwyczajnych w celu stłumienia protestów Konwoju WOlności w zeszłym roku było uzasadnione.

Autorstwo: Andrzej Kumor
Na podstawie: „True North”
Źródło: Goniec.net


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.