Media doszukały się „antysemityzmu” w „Harrym Potterze”

Opublikowano: 06.01.2022 | Kategorie: Kultura i sport, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1431

Amerykański dziennikarz Jon Stewart zarzucił brytyjskiej pisarce J. K. Rowling „antysemityzm” w jej popularnej serii książek „Harry Potter”. Chodzi mianowicie o sposób przedstawienia goblinów, czyli postaci występujących w powieści. Zdaniem Stewarta są one łudząco podobne do ilustracji znajdujących się w „Protokołach mędrców Syjonu”.

Gospodarz programu „The Problem with Jon Stewart” w grudniu ubiegłego roku nagrał podcast poświęcony między innymi bestsellerowej serii publikacji dla młodzieży. Jednak dopiero teraz sprawą jego uwag na temat postaci przedstawionych w „Harrym Potterze” zajęły się zachodnie media, skupiające uwagę na uwagach dziennikarza o „antysemityzmie” w książkach J. K. Rowling.

Według Stewarta najbardziej kontrowersyjną częścią publikacji o „Harrym Potterze” są wydarzenia mające miejsce w tak zwanym Banku Gringotta. Pracują w nim bowiem gobliny, których wygląd ma przypominać postacie z ilustracji zawartych w „Protokołach mędrców Syjonu”, czyli w dziele opublikowanym już w 1903 roku i powszechnie okrzykniętym jako „antysemicka fałszywka”.

Komik miał pokazywać zresztą rysunki zawarte w „Protokołach mędrców Syjonu” swoim znajomym, będącym w szoku, że nie są to ilustracje z samego „Harry’ego Pottera”. Stewart dodał, że w świecie czarodziejów „możemy latać na smokach, możesz mieć pupila sowę… ale kto powinien kierować bankiem? Żydzi”.

Sama autorka serii dla dzieci i młodzieży nie zabrała jeszcze głosu w sprawie stawianych jej oskarżeń. Agent J. K. Rowling nazywał je natomiast „g***o prawdą” i wezwał amerykańskiego dziennikarza do przeproszenia jego klientki.

Brytyjska pisarka od wielu miesięcy jest ofiarą nagonki ze strony środowisk mniejszości seksualnych. J. K. Rowling zarzuca się „transofobię”, bo podkreśla ona istnienie płci biologicznej i krytykuje określenia pokroju „osób menstruujących”. Z tego powodu jest regularnie wykluczana z programów telewizyjnych, a ostatnio sondę z jej udziałem skasował dziennik „The Guardian”.

Na podstawie: Kultura.gazeta.pl, Mandiner.hu
Źródło: Autonom.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.