Medale w Norymberdze dla polskich wynalazców

Ponad 40 medali zdobyli w sumie Polacy na Międzynarodowych Targach „Pomysły, Wynalazki, Nowe Produkty IENA 2013” w Norymberdze – wynika z informacji przesłanych PAP przez organizatorów polskich stoisk.

Na targach wynalazczości w Norymberdze zaprezentowano 700 innowacyjnych rozwiązań z kilkudziesięciu krajów. Polskie wynalazki zaprezentowano na dwóch głównych stoiskach. Polacy prezentujący się na stanowisku Agencji Promocyjnej Inventor wywalczyli 4 złote, 9 srebrnych i 2 brązowe medale, a na stoisku Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów – 8 medali złotych, 15 srebrnych i 3 brązowe.

Wszystkie z prezentowanych rozwiązań przydzielono do jednej z 23 kategorii tematycznych, w których rozgrywały się trzy konkursy – Młodych Wynalazców, Niezależnych Wynalazców i Konkurs Uniwersytecki. Dodatkowo przyznano też nagrody specjalne.

Dwie nagrody – złoty medal, a także nagroda specjalna – IFIA Glory Medals trafiły do twórców Eko-Preparatu, czyli grzybobójczego, bakteriobójczego koncentratu z kapusty.

Poza tym złotym medalem pochwalić się mogą również wynalazcy z Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych, którzy opracowali sposób wytwarzania cementu z odpadów azbestowych, a także Instytut Chemii Przemysłowej wyróżniony za projekt „Recykling hydrometalurgiczny zużytych ogniw cynkowo-węglowych i alkalicznych”. Złotem nagrodzono także łóżko przeciwodleżynowe z Instytutu Włókiennictwa, a także dwa wynalazki spółki Ecoenergia: wirowy palnik pyłowy do spalania zmielonej biomasy, a także niskoemisyjny palnik wirowy do współspalania biomasy z węglem w kotle. Nagrodę wywalczył też pewien mechanizm usprawniający pracę młyna pierścieniowo-kulowego ze spółki Instytut Automatyki Systemów Energetycznych oraz błona kolagenowa do regeneracji tkanek dziąsła przygotowana w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach.

Złoty medal otrzymał także Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych za turbinę wiatrową z wewnętrznym przepływem powietrza, Instytut Techniki Górniczej „Komag”, który zaprezentował ciągnik rolniczy GAD-1, opracowany i wdrożony wspólnie z firmą Nafra Polska. Taką samą nagrodę wywalczyli również wynalazcy z Uniwersytetu Rzeszowskiego, którzy przygotowali rozwiązanie dotyczące metody degradacji pestycydów w glebie i innych materiałach sypkich z użyciem reaktora fluidalnego zasilanego ozonem.

Złotym medalem nagrodzono również laureatkę konkursu „innowacja jest kobietą” – dr Joannę Ortyl z Politechniki Krakowskiej, która zaprezentowała fotoinicjatory jodoniowe do polimeryzacji kationowej monomerów.

Targi odbywały się od 31 października do 3 listopada w niemieckiej Norymberdze. Była to już 65. edycja tego wydarzenia. Podczas niego wynalazcy mieli okazję zaprezentować swoje pomysły nie tylko przed jury, ale i przed inwestorami i przedstawicielami przemysłu.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce