McDonald’s zaczyna się zwijać

Opublikowano: 23.06.2015 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 665

Gigantyczna korporacja, globalny giełdowy król fast-foodów notuje wielkie straty. Po raz pierwszy od 40 lat – także w USA.

Podczas specjalnej konferencji prasowej w San Berndardino w Kalifornii, Becca Hary, rzecznik prasowy McDonald’s Corp., potwierdziła, że koncern pomniejszy sieć swoich jadłodajni, likwidując ponad 700 placówek w samych tylko Stanach Zjednoczonych. Harry podkreśliła, iż redukcja jest „minimalna”, gdyż McDonald’s ma ponad 14 tys. lokalizacji tylko w USA – nie da się jednak ukryć, iż mamy do czynienia ze zjawiskiem historycznym jeśli chodzi o tego światowego lidera w swoistej hamburgeryzacji świata. Po raz pierwszy straty zostały odnotowane na rynku amerykańskim. McDonald’sowi zdarzało się wycofywać się z poszczególnych krajów w Europie (Bułgaria), czy Ameryce Łacińskiej (Boliwia, Wenezuela) – niemniej w kraju Wuja Sama rok rocznie otwierane były nowe bufety i notowano zwyżki.

Co ważniejsze, amerykańscy komentatorzy wskazują, iż problemy króla fastfoodów to symptom nowego amerykańskiego trendu masowej kulinarnej migracji ku zdrowszej żywności. Warto dodać, iż ze światowych badań wynika, że to właśnie obywatele USA konsumują najbardziej toksyczną żywność i jedzą – jakościowo i ilościowo – najgorzej pośród krajów rozwiniętych. Niżej od Stanów plasują się jedynie kraje takie kraje jak Czad, Burkina Faso, Mozambik, Burundi czy Angola, które znalazły się na dnie rankingu głównie ze względu na utrzymującą się tam od końca lat `70 plagę głodu. Amerykanie są też najbardziej otyłym narodem na świecie.

W ostatnich latach, także na amerykańskim rynku, pojawiło się wiele komercyjnych alternatyw. Bardzo szybko rozwija się np. sieć Chipotle, której szefostwo ogłosiło, iż wycofuje z menu produkty zawierające GMO (rośliny modyfikowane genetycznie) oraz dania zawierające tłuszcze trans (wyjątkowo szkodliwe dla zdrowia).

Komentatorzy zwracają także uwagę na fakt, iż coraz więcej Amerykanek i Amerykanów odchodzi od tradycyjnych hamburgerów przechodząc – coraz bardziej masowo – na wegetarianizm i weganizm. Bardzo prężnie rozwijają się fast-foody o takim właśnie profilu: Sonic, Jack In The Box, Wataburger, Arby’s, Culver’s czy A&W.

Bardzo ważne były także prowadzone przez różne organizacje pozarządowe kampanie uświadamiające amerykańskich konsumentów. Niektórzy twierdzą, że przełomem była ubiegłoroczna kampania, która ujawniła, że podawane w McDonald’s frytki zawierają – poza ziemniakami – jeszcze 18 innych składników.

To wprawdzie mniej, niż niektóre sprzedawane w polskich dyskontach pączki (50 składników) – ale w końcu polska popularność pączków nawet nie zbliża się do amerykańskiej kariery fastfoodowych frytek.

Autorstwo: BS
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. agama 23.06.2015 13:37

    potruli klientów,a teraz kwik, że nie ma komu sprzedawać

  2. che 23.06.2015 13:48

    Wolę kebaba.

  3. sue 23.06.2015 17:59

    sonick – dziś spadek o 11%

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.