McDonald’s sprzedaje swój biznes w Rosji

Opublikowano: 23.05.2022 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 1276

McDonald’s sprzedaje swój biznes w Rosji miejscowemu nabywcy, po tym jak wstrzymał sprzedaż w tym kraju w związku z wojną na Ukrainie – pisze na swoim portalu telewizja BBC. Jak poinformował amerykański gigant, rosyjski nabywca przejmie restauracje wraz z pracownikami, ale będzie działał pod zmienioną nazwą.

Pierwsza restauracja tej sieci pojawiła się w Moskwie w 1990 roku – przypomina BBC. Jej otwarcie stanowiło symbol zakończenia zimnej wojny. Rok później upadł Związek Radziecki i dopiero wtedy Rosja otworzyła się na zachodnich inwestorów. W roku 2021 przychody z Rosji i Ukrainy stanowiły 9 procent całych przychodów McDonalda. Trzydzieści dwa lata po otwarciu w Moskwie pierwszego McDonalda wiele firm zdecydowało się wycofać z Rosji.

Przed wybuchem wojny w Rosji funkcjonowało prawie 850 restauracji McDonalda. Większość z nich była własnością firmy z USA. Obecny nabywca rosyjskich McDonaldów, Alexander Govor posiadał franczyzę na prowadzenie 25 restauracji na Syberii. Jego współpraca z amerykańskim gigantem trwała od 2015 roku. Jest on też założycielem firmy rafineryjnej Neftekhimservice oraz właścicielem firmy działającej w branży hotelarskiej i zarządzającej prywatnymi klinikami na Syberii.

Rosyjski minister gospodarki i handlu stwierdził, że umowa zakupu całości rosyjskiego biznesu McDonalda była efektem długich i trudnych negocjacji – pisze BBC. Rząd ma zapewnić nabywcy wszelką pomoc niezbędną dla rozpoczęcia działalności.

Zgodnie z umową sprzedaży wszyscy spośród 62 tysięcy pracowników mają mieć zapewnione zatrudnienie w firmie przez przynajmniej 2 lata z utrzymaniem dotychczasowych zarobków. Nabywca zgodził się również płacić pensje pracownikom do czasu sfinalizowania transakcji sprzedaży.

McDonald’s zachowa swój znak towarowy w Rosji, ale zakupione restauracje nie będą mogły używać jego logotypu, menu ani certyfikatów. Zapowiadając sprzedaż rosyjskich restauracji, cytowany przez BBC szef McDonalda Chris Kempczinski, stwierdził, że była ona wyjątkowo trudna. Firma jednak posiada zobowiązania wobec swoich klientów z całego świata i musi realizować swoje wartości.

McDonald’s zawiesił działalność swoich restauracji w Rosji w marcu 2022 roku. Jak powody podano kryzys humanitarny i nieprzewidywalność środowiska biznesowego związane z wojną na Ukrainie. Decyzja ta spotkała się z ostrą reakcją rosyjskich polityków, którzy grozili przejęciem majątku firmy.

Niedługo później zgłoszono wniosek patentowy na znak firmowy restauracji „Wujaszek Wania”. Nazwa stanowi nawiązanie do głośnej powieści Czechowa. Sieć była jedną z wielu odpowiedników zachodnich marek, pojawiających się w Rosji.

Decyzja Amerykanów o sprzedaży restauracji ogłoszona została po zapowiedzi francuskiej firmy Renault, że sprzeda Rosjanom za symboliczną sumę swój większościowy pakiet w zakładach samochodowych AwtoWAZ. Działalność fabryki Renault Rosja została przejęta przez miasto Moskwa, a produkcja ma zostać wznowiona pod marką z czasów radzieckich.

BBC pisze, że wycofanie się McDonalda z Rosji stanowi zakończenie pewnej ery rozpoczętej w 1990 roku. Pojawienie się hamburgerów w Moskwie stanowiło wyraz zwrotu Związku Radzieckiego ku Zachodowi. Obecnie Rosja i Zachód przestały być dla siebie atrakcyjne.

Kiedy w marcu firmy zachodnie zawieszały swoją działalność w Rosji, wydawało się, że wkrótce zostanie ona wznowiona. Decyzja Amerykanów o całkowitym wycofaniu się z rosyjskiego rynku może być symboliczna dla zachodzących zmian, a konsekwencje wojny na Ukrainie będą długofalowe.

Autorstwo: Wojciech Ostrowski
Na podstawie: BBC.com
Zdjęcie: Skitterphoto (CC0)
Źródło: MagazynFakty.pl


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.