Materiały budowlane z odpadów

Opublikowano: 22.04.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 842

Naukowcy z nowosybirskiego miasta Irkuck stworzyli z odpadów przemysłowych unikalny materiał, zdolny zastąpić drewno i plastik. Pod względem swoich właściwości jest on podobny do naturalnego drewna, ale przewyższa je odpornością na ogień i na wysokie oraz niskie temperatury, a także długowiecznością, a przy tym, co niemniej ważne, kosztuje dwa razy mniej. Bezpieczny ekologicznie wynalazek otrzymał nazwę winizol i wywołał ogromne zainteresowanie rosyjskich i zagranicznych kompanii zajmujących się budownictwem niskopiętrowym.

“Prace nad winizolem zaczęliśmy dwa i pół roku temu” – opowiedziała „Głosowi Rosji” dyrektor projektu, doktor nauk technicznych, profesor katedry obróbki kopalin użytecznych Irkuckiego Uniwersytetu Technicznego, Jelena Zelinskaja.

“Pomysł pojawił się w związku z tym, że konieczne było znalezienie rozwiązania dla ogromnych ilości odpadów, które znajdowały się na miejskich obszarach przemysłowych. A ponieważ zajmujemy się ekologią, to spróbowaliśmy znaleźć sposób utylizacji różnych odpadów. Wówczas właśnie narodził się pomysł równoczesnej utylizacji dwóch rodzajów odpadów – polimerów i odpadów mineralnych, m.in. popiołu powstałego w wyniku spalania węgla w elektrowniach cieplnych. W obwodzie irkuckim corocznie powstaje ponad półtora miliona ton popiołu. Pomysł wykorzystania odpadów do produkcji materiałów budowlanych nie jest nowy. Wraz z naukowcami opracowaliśmy recepturę takiego materiału i z pomocą uniwersytetu mogliśmy doprowadzić nasze opracowanie do etapu wzorca przemysłowego.”

Niedawno na bazie parku technicznego Irkuckiego Uniwersytetu Technicznego stworzono innowacyjne przedsięwzięcie. Linia technologiczna, na której zakup uniwersytet wydzielił 12 milionów rubli (ponad 400 tysięcy dolarów), daje naukowcom możliwość opracowywania technologii i eksperymentowania z tworzeniem nowych rodzajów winizola. “Wydajność produkcyjna linii – do 55 tysięcy metrów kwadratowych materiału rocznie – pozwoli na zwrot kosztów w ciągu półtora roku. A w to, że na winizol będzie popyt, nie wątpimy, przecież to unikalny materiał” – kontynuuje Jelena Zelinskaja.

„On się nie pali i jest odporny na wilgoć, co jest bardzo ważne dla prac zewnętrznych. Woda ścieka po nim nie mocząc go wcale i nie pozostawiając plam. To są jego dwie najważniejsze zalety, które zainteresują użytkownika”.

Zdaniem ekspertów, w przyszłości bez winizola nie obejdzie się ani jeden plac budowy: zastąpi on wszystkie tradycyjne materiały, zarówno drewniane, jak i polimerowe. Przecież wykorzystanie odpadów jako materiału budowlanego nie tylko pozwoli na zachowanie zasobów przyrody, ale i produkcja tego ekologicznego surowca będzie znacznie tańsza niż produkcja jego analogów.

Problem przetwórstwa odpadów w coś pożytecznego jest poruszany od dawna, ale jego rozwiązanie jest bardzo trudne. Europejczycy próbują rozwijać produkcję biogazu z odpadów organicznych, w samych Niemczech działa ponad 9 tysięcy takich fabryk. Australijczycy nauczyli się przemieniać odpady rolnicze w benzynę, diesel i paliwo lotnicze. A w Polsce działa jedyna na świecie fabryka przetwórstwa odpadów biologicznych w węgiel, który pod względem jakości nie ustępuje węglowi kamiennemu, a jego użytkowanie jest całkowicie bezpieczne dla środowiska naturalnego.

Źródło: Głos Rosji


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

5 komentarzy

  1. MilleniumWinter 22.04.2012 11:27

    No to zdrowie mieszkańcom życzę.
    Będą tego potrzebować. Już raz stosowano popioły z elektrowni do budowy domów i wszystko było fajnie do czasu aż ktoś sprawdził promieniotwórczość. Materiały te miały promieniotwórczość wielokrotnie wyższą od tła! Co prawda była ona “w normie” ale w normie dla krótkotrwałego przebywania a nie dla mieszkania dziesiątki lat i płodzenia dzieci.

  2. devilan1410 22.04.2012 14:56

    Promieniotwórczość, alergie i mamy zapewnione obciążenie organizmu i to bardzo spore obciążenie.

    Szczerze powiedziawszy po naukowcach ze wschodniej granicy więcej się spodziewałem, choć może nasze prognozy ‘właściwości’ tego materiału panie MilleniumWinter wcale nie są trafne, byłoby to wtedy genialne wyjście pomiędzy drewnem i cegłą(ew. pustakiem).

  3. Komzar 22.04.2012 17:17

    Są takie powiedzenia:
    ” Z gówna bata nie ukręcisz. ”
    ” Shit In Shit Out. “

  4. J-23 22.04.2012 21:44

    Zważywszy na surowy klimat na Syberii, ludzie będą przebywać w takich budynkach większą część dnia, popioły jeśli nie będą wchodzić w reakcję, to będą wpływać uczulająco na alergików. Wcześniej lub póżniej pojawią się dodatkowe substancje wchodzące z nimi w reakcję i tworzące nowe związki. W Chinach popioły i polimery wykorzystuje się do budowy autostrad i tras kolejowych, ale o mieszkalnictwie nie było dotąd mowy. Przypuszczam że przed naukowcami długa droga badań certyfikacji i analiz zanim zaczną eksperymentować na ludziach.Konstrukcyjnie na pewno to ciekawe rozwiazanie, ale na zdrowe to nie wygląda. Możliwe że coś z tego urośnie ale jakim kosztem, wliczając koszt społeczny?

  5. devilan1410 22.04.2012 23:26

    Najwspanialsze jest drewno i jaskinie – a gdyby tak jaskinię przerobić na nowoczesny apartament 🙂

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.