Maszty telefonii komórkowej szkodzą ptakom

Opublikowano: 05.02.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 4

7 milionów ptaków ginie rocznie w wyniku kolizji z masztami telefonii komórkowej, dzięki którym możliwe jest prowadzenie rozmów – wynika z obliczeń przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Co gorsza – jak informuje magazyn “Biological Conservation” – najczęściej giną ptaki rzadko spotykane. Np. wieże przyczyniają się do śmierci ponad 2 tys. rudokurek żółtawych (Coturnicops noveboracensis), czyli ok. 9 proc. całkowitej populacji.

97 proc. wszystkich zabitych osobników to ptaki śpiewające. Największe żniwo maszty zbierają wśród wireonków czerwonookich, których dotyczy 581 tys. zgonów rocznie, co stanowi zaledwie 1 proc. ich populacji.

Najczęstsze kolizje zdarzają się na południowym wschodzie i środkowym zachodzie Ameryki Północnej. Występuje tam największa koncentracja najwyższych wież dochodzących nawet do 300 metrów wysokości. Choć wszystkie z ponad 80 tys. masztów komunikacyjnych w Ameryce Północnej powodują problemy, to najwyżej 1 tys. wież przyczynia się do 70 proc. zgonów ptaków, wabiąc je czerwonymi światłami ostrzegawczymi, które wciąż pozostają włączone.

Jak przekonują badacze, rozwiązanie jest proste – zastąpić czerwone światła migającymi, co mogłoby zmniejszyć śmiertelność o 70 proc.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Il
Użytkownik

zlikwidowac telefonie komórkową.

http://www.iddd.de/umtsno/

Oddać Indianom ich Ziemie.

MamDosc
Użytkownik
MamDosc

To że uderzają OK .Tragiczne,ale co emitują i jak trzymają normy ,to już jest cacy . My nie musimy jak ptaki w nie uderzać (one giną natychmiast )my będziemy smażyć sobie mózgi w imię cywilizacji .