Maszty telefonii komórkowej szkodzą ptakom

Opublikowano: 05.02.2013 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 625

7 milionów ptaków ginie rocznie w wyniku kolizji z masztami telefonii komórkowej, dzięki którym możliwe jest prowadzenie rozmów – wynika z obliczeń przeprowadzonych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie.

Co gorsza – jak informuje magazyn “Biological Conservation” – najczęściej giną ptaki rzadko spotykane. Np. wieże przyczyniają się do śmierci ponad 2 tys. rudokurek żółtawych (Coturnicops noveboracensis), czyli ok. 9 proc. całkowitej populacji.

97 proc. wszystkich zabitych osobników to ptaki śpiewające. Największe żniwo maszty zbierają wśród wireonków czerwonookich, których dotyczy 581 tys. zgonów rocznie, co stanowi zaledwie 1 proc. ich populacji.

Najczęstsze kolizje zdarzają się na południowym wschodzie i środkowym zachodzie Ameryki Północnej. Występuje tam największa koncentracja najwyższych wież dochodzących nawet do 300 metrów wysokości. Choć wszystkie z ponad 80 tys. masztów komunikacyjnych w Ameryce Północnej powodują problemy, to najwyżej 1 tys. wież przyczynia się do 70 proc. zgonów ptaków, wabiąc je czerwonymi światłami ostrzegawczymi, które wciąż pozostają włączone.

Jak przekonują badacze, rozwiązanie jest proste – zastąpić czerwone światła migającymi, co mogłoby zmniejszyć śmiertelność o 70 proc.

Źródło: PAP – Nauka w Polsce


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. Il 05.02.2013 13:52

    zlikwidowac telefonie komórkową.

    http://www.iddd.de/umtsno/

    Oddać Indianom ich Ziemie.

  2. MamDosc 05.02.2013 20:56

    To że uderzają OK .Tragiczne,ale co emitują i jak trzymają normy ,to już jest cacy . My nie musimy jak ptaki w nie uderzać (one giną natychmiast )my będziemy smażyć sobie mózgi w imię cywilizacji .

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.