Masowy bunt pracowników plantacji w Meksyku

Opublikowano: 27.03.2015 | Kategorie: Gospodarka, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 638

W Dolnej Kalifornii trwa strajk robotników rolnych. Protestują przeciwko głodowym płacom i fatalnym warunkom pracy. Zablokowali drogi. Doszło do starć z policją.

W pierwszej od lat 1960. akcji strajkowej bierze udział ok. 7-8 tys. zdesperowanych pracowników. Protesty ogarnęły kilkanaście miast i okolice plantacji, które znajdują się głównie na prowincji. Na terenach miejskich pracownicy podjęli okupacje kilku rządowych budynków, w tym jednego komisariatu. Uczestnicy strajku zablokowali stanową autostradę oraz kilka lokalnych dróg. Władze ściągnęły oddziały policyjne z innych regionów, aby spacyfikować protesty. Podczas walk ulicznych aresztowanych zostało ok. 200 osób. Mimo brutalnych represji, podczas których funkcjonariusze użyli m.in. gazu łzawiącego, pałek i broni gładkolufowej, strajk nie został przerwany.

Produkcja rolna jest głównym sektorem gospodarki Dolnej Kalifornii, położonej przy granicy ze Stanami Zjednoczonymi. Grunty rolne należą do garstki najbogatszych, z których część piastuje jednocześnie wysokie stanowiska polityczne. Przyczynami eksplozji gniewu społecznego są skandalicznie niskie płace oraz trzecioświatowe warunki pracy na plantacjach. Pracownicy wytwarzają towary, które potem w większości trafiają na półki amerykańskich supermarketów. Plantatorzy generują ogromne zyski, a zatrudnieni otrzymują wynagrodzenia rzędu 8-12 dolarów dziennie za kilkunastogodzinną harówkę. Najczęściej są przybyszami z południa kraju, a ich miejsce pracy jest jednocześnie miejscem zamieszkania. Kapitaliści kwaterują ich w barakach bez dostępu do wody, toalet i prądu. Takie obozy są pilnowane przez uzbrojonych strażników, którzy często nie wypuszczają pracowników na zewnątrz, stawiając ich przed koniecznością robienia zakupów w obozowych sklepach po zawyżonych cenach. W takich warunkach pracuje w Dolnej Kalifornii ok. 70 tys. osób, większość z nich stanowią kobiety, często molestowane seksualnie przez strażników.

Strajkujący żądają podwyżki płac, wprowadzenia systemu płatnych nadgodzin, zagwarantowania swobody przemieszczania się i dostępu do opieki zdrowotnej oraz ukrócenia powszechnej przemocy, również seksualnej, ze strony nadzorców i strażników.

Rozmach akcji strajkowej sprawił, że władze stanowe w obawie przed eskalacją protestów zadeklarowały wolę podjęcia rozmów z zawiązanym przez pracowników nieformalnymi organizacjami: Alliance of National i State and Municipal Organizations for Social Justice. Masowa odmowa pracy sprawiła też, że pojawiły się problemy z ciągłością dostaw towarów do amerykańskich odbiorców. Strajkujący nie mogą jednak liczyć na wsparcie największych central związkowych, które w haniebnym geście potępiły protesty, stając po stronie władzy i plantatorów. Pracownicy rolni zapowiedzieli jednak powołanie własnych, oddolnych i demokratycznych struktur związkowych.

Autorstwo: PN
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

  1. sandvinik 27.03.2015 11:15

    chyba bład w druku-to na pewno nie w Korei czy innej Kambodży? to nie może byc w stanach-stany są dobre… prawda?
    😀

  2. sandvinik 27.03.2015 11:16

    a tak na poważnie to powodzenia tym biedakom życze.

  3. Rozbi 27.03.2015 16:25

    Sandvinik mylisz się to nie są Stany Zjednoczone tylko Meksyk.

    Po pierwsze fragment “Najczęściej są przybyszami z południa kraju,(…)”

    Po drugie TAGI artykułu: Meksyk, Praca niewolnicza, Protesty, USA – Stany Zjednoczone, Wyzysk

    Po trzecie – dolna kalifornia czyli Bajo Kalifornia to administracyjna nazwa półwyspu kalifornijskiego który znajduje się w Meksyku.

    Więc w Korei czy Kambodży to może rzeczywiście nie – ale w Meksyku jak najbardziej.

    Autor artykułu albo przez niedopatrzenie albo celowo nie zaznaczył iż dotyczy to Meksyku.
    Może i celowo bo przecież Kalifornia kojarzy się z U.S.A. a protesty i zamieszki w U.S.A. szczególnie na tle ekonomicznym to zawsze łakomy kąsek dla czytelników i większa ilośc wyświetleń. A nie kazdy wie że Dolna Kalifornia to nie jest część Kaliforni której gubernatorem jest Schwarzenegger 🙂

  4. sandvinik 27.03.2015 18:37

    @Rozbi
    faktycznie nie bardzo wiedziałem o co chodzi z tą “dolna kalifornią”, dzięki za wyjaśnienia
    akurat ameryki to nie jest mój ulubiony kawałek geografii

  5. rumcajs 27.03.2015 19:12

    Meksyk, jest klasycznym przykładem jak kończy sie “wolny” handel z usa… To samo grozi nam, jak biurwy z brukseli, wprowadza nam ttic, czy jakoś tak. Bogaci sie wybronia, a biedni, jak meksykanie zostana sprowadzeni do roli niewolników, zgodnie z “prawem”…

  6. DonArturo 28.03.2015 05:51

    @Rozbi
    Dwa sprostowania
    1. Baja California (Dolna Kalifornia) – taką nazwę nosi nosi stan w północnym Meksyku.
    2. Schwarzenegger nie jest już gubernatorem stanu Kalifornia (USA). Urzędował w latach 2003-2011.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.