Masowe wiece wdzięczności dla krajów Pacyfiku

19 września 2016 roku w całej Papui Zachodniej odbyły się pikiety, wiece i demonstracje. Mieszkańcy regionu wyszli na ulice aby podziękować państwom Pacyfiku za ich pokojowe wsparcie dla Papui Zachodniej, oraz zachęcić je do podjęcia walki w tym samym duchu na forum Zgromadzenia Ogólnego ONZ w 2016 roku.

Wystąpienia rdzennych mieszkańców Papui Zachodniej spotkały się z represjami i pacyfikacją ze strony indonezyjskich sił bezpieczeństwa. Rząd Indonezji uważa, że jego „suwerenność w Papui Zachodniej” nie podlega dyskusji, ani negocjacjom i wbrew swym konstytucyjnym normom bezprawnie tłumi opozycyjne działania Papuasów w regionie. W trakcie akcji prowadzonych przeciw demonstrantom indonezyjska policja dokonała aresztowania około 100 osób. Według sumarycznych bilansów ocenia się, że około 13 osób zatrzymano w Yahukimo, a kolejne 83 aresztowano w Merauke w południowo-wschodniej Papui Zachodniej. Zatrzymani demonstranci w Merauke zostali przetransportowani na indonezyjski posterunek policji. Free West Papua Campaign ocenia, że „postawa służb rządowych wobec pokojowych demonstrantów potwierdza nie przestrzeganie norm wolności słowa w okupowanej Papui Zachodniej, gdzie ludzie nadal są samowolnie zatrzymywani za to, że po prostu domagają się wolności i samostanowienia”.

Mimo niedogodności i zagrożeń na jakie pozostają narażeni manifestanci byli obecni we wszystkich regionach: Port Numbay/Jayapura, Biak, Fak-Fak, Kaimana, Manokwari, Merauke, Nabire, Paniai, Sorong i Timika. Równoległe manifestacje zorganizowane zostały również przez Zachodnich Papuasów mieszkających w indonezyjskich miastach Gorontalo i Manado. Niepodległościowo nastawieni mieszkańcy Papui Zachodniej poprzez te masowe wiece chcieli wysłać jasny sygnał do Koalicji Pacyfiku na rzecz Papui Zachodniej (PCWP), grupy regionalnych krajów i organizacji wspierających postulat samostanowienia narodu Papui Zachodniej. Zaapelowali także o przeprowadzenie niepodległościowego referendum pod międzynarodowym nadzorem, zgodnie z Deklaracją Westminsterską z 3 maja 2016 roku, za pośrednictwem którego Zachodni Papuasi mogliby samodzielnie zadecydować o swoim statusie politycznym. Przeprowadzenie takiego referendum byłoby zarazem zadośćuczynieniem sprawiedliwości i rewitalizacji nadwątlonych obecnie na arenie międzynarodowej zasad na jakich opiera się Organizacja Narodów Zjednoczonych. Porozumienie z Nowego Jorku z 1962 roku oraz Akt Wolnego Wyboru z 1969 roku, wyłączyły Zachodnich Papuasów z demokratycznej procedury decydowania o własnym losie.

Free West Papua Campaign zauważa, że akcje solidarnościowe z 19 września 2016 roku są kolejnym rozpaczliwym apelem mieszkańców Papui Zachodniej poszukujących większego międzynarodowego poparcia w nadziei, że zostaną uwolnieni od „trwającego ludobójstwa i nielegalnej okupacji ich kraju, które doprowadziły szacunkowo do śmierci nawet 500 tysięcy osób”.

Opracowanie: Damian Żuchowski
Źródła: WolneMedia.Net, Free West Papua Campaign, Free West Papua Campaign Poland