Masowe protesty w Paragwaju

Opublikowano: 08.03.2021 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 819

Paragwajczycy wyszli na ulice, domagając się ustąpienia prezydenta Mario Abdo, którego oskarżają o nieudolność w walce z pandemią i związanym z nią kryzysem gospodarczym. W odpowiedzi prezydent zgodził się na wymianę całego swojego gabinetu, co jednak nie uspokoiło protestujących.

Protesty rozpoczęły się w piątek wieczorem, kiedy demonstranci zgromadzili się przed budynkiem Kongresu, żądając rezygnacji prawicowego prezydenta Abdo. Wkrótce doszło do starć z wysłaną do ich pacyfikacji policją. W piątek wieczorem doszło do starć między demonstrantami a policją w centrum stolicy, Asuncion. Funkcjonariusze użyli gumowych kul i gazu łzawiącego, w odpowiedzi na co w ich stronę poleciały kamienie i kostka brukowa.

Demonstracje są efektem rosnącej frustracji Paragwajczyków związanej z bezradnością władz w walce z pogarszającą się w zastraszającym tempie sytuacją epidemiczną w kraju. Dzienne liczby zakażeń i zgonów biją kolejne rekordy, a służba zdrowia znajduje się na skraju załamania. Rząd nie robi też praktycznie nic, by złagodzić skutki kryzysu gospodarczego – tysiące ludzi, którzy w związku z pandemią stracili źródła utrzymania, pozostawione są bez żadnego wsparcia.

Jak poinformował w sobotę minister technologii informacji i komunikacji Paragwaju Juan Manuel Brunetti, w związku z demonstracjami prezydent Abdo postanowił zażądać ustąpienia wszystkich ministrów ze swojego gabinetu. To jednak nie zadowoliło protestujących, którzy w sobotę jeszcze tłumniej wyszli na ulice, domagając się rezygnacji przede wszystkim głowy państwa i wiceprezydenta Hugo Velázqueza. Pokojowy marsz ponownie został zaatakowany przez siły policyjne – zginęła jedna osoba, a kilkanaście zostało rannych. Poparcie dla protestujących wyraziły partie opozycyjne – lewicowy Frente Guasú i Prawdziwa Partia Radykalno-Liberalna, które również wezwały prezydenta do ustąpienia.

W Paragwaju brakuje aparatury medycznej, leków dla chorych i szczepionek. Sytuację dodatkowo pogarsza fakt, że w przeciwieństwie do większości krajów regionu Paragwaj nie może zaopatrzyć się w nie od Chin, bowiem nie utrzymuje z ChRL stosunków dyplomatycznych, ciągle uznając tajwańską Republikę Chińską. Rok temu, w związku z wybuchem pandemii i świadomością trudnej sytuacji lokalnej służby zdrowia Frente Guasú i inne ugrupowania lewicowe zaproponowały nawiązanie stosunków z Chińską Republiką Ludową, jednak rządząca prawica z Partii Colorado odrzuciła tę propozycję.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Liczba głosów: 3, średnia ocena: 2,33 (max 5)
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

1
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
Radek
Użytkownik
Radek

Gdyby walczyli o przerwanie szczepień, to bym rozumiał. Ale cóż, jak uważają się za lewicę, to raczej protesty są w celu zwiększenia przymusu. Chcą więcej szczepionek, więcej obostrzeń i więcej dyktatury.
Nie zdziwiłbym się gdyby ta “pokojowa” manifestacja, to było palenie samochodów, rabowanie sklepów itd.