Masowe protesty po policyjnym zabójstwie w Albanii

Opublikowano: 13.12.2020 | Kategorie: Prawo, Społeczeństwo, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 2284

Czwarty dzień trwały w Albanii zamieszki po zabójstwa młodego mężczyzny przez albańską policję. Demonstracje ogarnęły już prawie cały kraj, a w stolicy, Tiranie, doszło do brutalnych starć z siłami porządkowymi.

Klodian Rasha został zastrzelony we wtorek, kiedy złamał pandemiczne obostrzenia i po godzinie policyjnej wyszedł z domu, aby kupić papierosy. Policja początkowo twierdziła, że był uzbrojony, potem jednak zmieniła wersję i ogłosiła, że Rasha jedynie próbował uciec przed funkcjonariuszami. Zabójstwo 25–latka wywołało wściekłość szczególnie wśród albańskiej młodzieży, niechętnej również urzędującemu premierowi Ediemu Ramie. Protesty rozpoczęły się w środę, gdy setki młodych ludzi, łamiąc pandemiczny zakaz zgromadzeń publicznych, zebrały się przed głównym budynkiem rządowym w Tiranie i w gniewie rzucały kamieniami, racami i petardami w policję strzegącą tego miejsca. Funkcjonariusze odpowiedzieli gazem łzawiącym i armatką wodną. W krótkim czasie liczba osób demonstrujących w stolicy znacząco się powiększyła, a protesty objęły wszystkie duże miasta w kraju.

Po wybuchu zamieszek Nevaldo Hajdaraj, policjant oskarżony o zamordowanie Rasha, został zatrzymany, a prokuratura wszczęła dochodzenie. W piątek sąd w Tiranie zdecydował, że funkcjonariusz policji pozostanie w areszcie, i będzie sądzony za „zabójstwo przekraczające konieczną samoobronę”. Pod presją protestujących dymisję złożył minister spraw wewnętrznych Sander Lleshaj mówiąc, że podjął decyzję „jako człowiek i jako rodzic, który skromnie dzieli ból” rodziny Klodiana Rashy. Natomiast premier Edi Rama w publicznym wystąpieniu przeprosił za to, co nazwał „niewytłumaczalnym i całkowicie nierozsądnym” zabójstwem. Przy okazji oskarżył też opozycję o chęć zbicia na sprawie kapitału politycznego, podkreślając, iż rodzina zamordowanego pragnie „sprawiedliwości, a nie politycznej awantury”.

Mimo tych gestów sytuacja jest daleka od normalizacji, a protesty przybierają na sile. W ciągu pierwszych trzech dni demonstracji policja aresztowała 62 osoby, a łącznie 116 zostało oskarżonych o zorganizowanie nielegalnych zgromadzeń podczas pandemii, a także o podpalenia i naruszenie porządku publicznego. Władze podają, że rannych zostało 21 policjantów i 4 demonstrantów, ale media mówią o zdecydowanie większej liczbie rannych w skutek przemocy funkcjonariuszy. Nic nie zapowiada rychłego końca protestów, albańska młodzież bowiem już nie tylko demonstruje na ulicach swój gniew, ale otwarcie domaga się reformy policji i daleko idących zmian politycznych.

Autorstwo: Dominik Pieniądz
Źródło: Strajk.eu


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.