Masowa śmierć ryb w Ohara w Japonii

Opublikowano: 07.06.2012 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 464

Zdjęcie obok pochodzi z niewielkiego japońskiego portu rybackiego Ohara. Tysiące ton martwych sardynek zostało tam nieoczekiwanie wyrzucone na brzeg. Pierwsze martwe ryby zaczęły pojawiać się na powierzchni wody już 3 czerwca a przyczyna tej masowej śmierci jest nieznana.

Port rybacki Ohara leży w prefekturze Chiba, która znajduje się jakieś 250-300 km na południe od Fukushimy. Nikt na razie nie pokusił się o zbadanie martwych ryb pod względem radioaktywności a jedyne informacje z tego rejonu pochodzą od japońskiego użytkownika Twittera.

Na zdjęciu pokazującym martwe ryby w porcie widać także nieco czerwonawy odcień wody. Może to wskazywać na zakwit czerwonych alg, które produkują śmiertelny dla ryb kwas domoikowy. Zatoka, w której ma miejsce zakwit czerwonych alg, jest dla ryb śmiertelną pułapką, ponieważ wydzielana przez mikroskopijne rośliny neurotoksyna dezorientuje je i duża ławica ryb nie potrafi znaleźć drogi wyjścia z pułapki i ginie z braku tlenu. Co ciekawe, na zdjęciach nie widać ptaków morskich, które teoretycznie powinny żerować na takiej padlinie w wielkich ilościach.

Zakwit alg jest spowodowany coraz cieplejszą woda w światowym oceanie, która podgrzewa się dzięki intensywnej, podmorskiej aktywności wulkanicznej. Olbrzymia ilość pęknięć w dnie morskim powoduje wydostawanie się gorącej magmy na zewnątrz a także rozmaitych substancji toksycznych, których udziału w śmierci ryb nie można wykluczyć

Opracowanie: Chris Miekina
Źródło: Nowa Atlantyda


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

 1. Murphy 07.06.2012 11:12

  Ptaki nie są takie głupie, mają swoje zmysły by rozpoznać coś co jest dla nich szkodliwe.

 2. wolnosc 07.06.2012 11:57

  a moze jakis statek USA czy Japonski wywalic 10000 ton jakiegos syfu do morza , czemu nie BP PCB zatrujmy swiat

 3. _SL_ 07.06.2012 21:28

  2 lub 3 dni temu w UK w Midlands mialo miejsce podobne wydarzenie, przy czym byl to duzy staw z dorzeczem, mieszkancy nad ranem zauwazyli ogromna ilosc snietych ryb, wyplywaly olbrzymie karpie i sumy, nawet najstarsi mieszkancy dziwili sie na wielkosc i obfitosc ryb ktore zyly w akwenie.

  Podjeto akcje ratunkowa, sporo ryb uratowano.

  Przyczyna smierci nie jest znana, badana jest woda, wyniki beda w ciagu 7 dni, najprowdopodobniej zatrucie jednak brak wyraznych sladow.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.