Marynarce wojennej Ukrainy zostało tylko 10 okrętów

Opublikowano: 27.03.2014 | Kategorie: Polityka, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 605

Izba deputowanych do parlamentu Czech nie podporządkowała się linii UE. W rozpowszechnionym przez parlament komunikacie podano: “Izba deputowanych nie poparła propozycji, w której rządowi zlecono promowanie w ramach UE sankcji gospodarczych wobec Rosji”. Czescy deputowani nie poparli również propozycji zwiększenia finansowania czeskiej armii. Budżet Ministerstwa Obrony wynosi obecnie 1,1% PKB. W przyszłym roku miało zostać zwiększone do 1,3%, aby doprowadzić wydatki na obronę w 2017 roku do 2% PKB.

Sewastopolskie oceanarium rozpocznie tresurę zwierząt w ramach nowych programów rosyjskiej floty – poinformował jeden z pracowników oceanarium. “Nasi specjaliści pracowali nad nowymi przyrządami, które przekształcają odnajdujący cele podwodne sonar delfina w sygnał wysyłany na monitor operatora. Marynarce Wojennej Ukrainy brakowało środków na takie nowinki technologiczne i niektóre projekty trzeba było zamknąć” – powiedział on. Pracownik oceanarium wyraził nadzieję, że Marynarka Wojenna Rosji znajdzie pieniądze na kontynuowanie przygotowań delfinów i fok bojowych. Obecnie na świecie istnieje dwa centra przygotowań delfinów bojowych – w San Diego i Sewastopolu.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy wysłała listy gończe za prokurator Republiki Krymu Natalią Pokłonską. Zarzucano jej popełnienie przestępstwa na podstawie par. 1, art. 109 Ukrainy (“działania podjęte w celu zmiany lub obalenia ładu konstytucyjnego w drodze przemocy lub przejęcia władzy państwowej, a także zmowa w celu podjęcia takich działań”). Rada Najwyższa Krymu zatwierdziła Pokłonską na stanowisku prokuratora 11 marca. Niedługo po tym zdobyła ona popularność wśród użytkowników internetu w Japonii, a później również w innych krajach. Na serwisach społecznych opublikowano portrety Natalii Pokłonskiej w stylu anime.

Minister obrony Rumunii Mircea Duşa wezwał NATO do zwiększenia gotowości bojowej w krajach graniczących z Ukrainą. „W Rumunii, Polsce i innych krajach, posiadających granicę z Ukrainą, powinny znajdować się siły militarne dla realizacji działalności operacyjnej NATO w tym regionie” – stwierdził Duşa. Minister powiedział, że złoży on odpowiednią propozycję na szczycie NATO we wrześniu w Wielkiej Brytanii. Duşa potwierdził, że elementy tarczy antyrakietowej USA zostaną rozmieszczone w Rumunii, zgodnie z oczekiwaniami, w 2015 roku. Minister opowiedział się również za tym, by w związku z “kryzysem na Ukrainie” przyspieszyć dawno planowany przez Bukareszt zakup 48 amerykańskich myśliwców typu F-16.

USA mogą zwiększyć zakup konopi z Ukrainy w ramach środków pomocy finansowej dla kraju. Takie oświadczenie padło z ust sekretarza rolnictwa Stanów Zjednoczonych, Toma Vilsacka, w wywiadzie dla agencji Bloomberg. „Badamy obecnie możliwości zastosowania uprawianych na Ukrainie i w USA nasion konopi przemysłowych” – zaznaczył. Według danych agencji, w ukraińskich konopiach nie ma substancji psychoaktywnych, wywołujących narkotyczne odurzenie. W związku z tym surowiec może być wykorzystywany do produkcji olejów, farb i tworzyw sztucznych.

W Kijowie działacze EuroMajdanu, którzy do tej pory pozostają na Majdanie, zasadzili ogródek warzywny i myślą o sprowadzeniu tam zwierząt. Aktywiści posadzili już rzodkiewki, sałatę, cebulę, koper i pietruszkę. Ponadto już w tym tygodniu planują sprowadzić tam kury, a w przyszłości – co najmniej dwie świnie. Według danych mediów, barykady w centrum Kijowa pozostaną co najmniej do przedterminowych wyborów prezydenckich wyznaczonych na 25 maja.

W Równem pochowany został jeden z liderów Prawego Sektora, Ołeksandr Muzyczko. Służby bezpieczeństwa były przygotowane na ewentualne prowokacje na pogrzebie, jednak wszystko odbyło się spokojnie. Zwolennicy Prawego Sektora przyszli, by odprowadzić swojego towarzysza w ostatnią podróż. Obecnych było około 400 osób. Koordynator Prawego Sektora Ołeksandr Muzyczko został zabity w nocy z 24 na 25 marca podczas operacji jego zatrzymania. Wiceminister spraw wewnętrznych Ukrainy Wołodymyr Jewdokimow powiedział, że Muzyczko stawiał przedstawicielom władz opór, strzelał i próbował uciekać.

Kijowski rząd Arsenija Jaceniuka zaczyna wdrażać “reformy” ekonomiczne. Pierwszy krok w tym kierunku to znaczna podwyżka cen gazu dla odbiorców indywidualnych i przedsiębiorstw energetyki cieplnej. Poinformował o tym 26 marca na konferencji prasowej dyrektor departamentu planowania ekonomicznego i rozliczeń finansowych “Naftohazu Ukrainy” Jurij Kołbuszin. Ceny dla mieszkańców wzrosną już od 1 maja, dla elektrociepłowni – od 1 lipca. “Taryfy dla przedsiębiorstw podwyższamy o 40%, a dla ludności na razie o 50%” – obwieścił Kołbuszin. Dodał, że o harmonogramie kolejnych podwyżek zadecyduje rząd.

Szef MSZ Radosław Sikorski udaje się na Ukrainę, gdzie odwiedzi Kijów i Odessę. Spotka się m.in. z premierem Arsenijem Jaceniukiem i szefem MSZ Andrijem Deszczycą. W Odessie odwiedzi polski konsulat, który przejął obowiązki konsulatu na Krymie. Rzecznik MSZ Marcin Wojciechowski powiedział dziennikarzom, że wizyta jest “znakiem poparcia dla nowych władz, reform, transformacji i demokratyzacji Ukrainy”. “Odwiedzamy Odessę, żeby zbadać jaka sytuacja panuje w południowo-wschodniej Ukrainie oraz aby przeanalizować możliwości prowadzenia opieki konsularnej nad tymi terenami” – dodał.

W nadanym we wtorek wywiadzie dla amerykańskiej telewizji publicznej PBS premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zadeklarował, że przeciwko ewentualnej rosyjskiej interwencji wojskowej na południowym wschodzie państwa zostaną użyte wszelkie środki obronne. “Będziemy walczyć” – powiedział Jaceniuk dodając, iż jest to także obowiązek obywatelski. Wskazał jednocześnie na konieczność wsparcia wysiłków obronnych Ukrainy przez inne państwa. “Potrzebujemy pomocy technicznej i wojskowej, by odnowić ukraińskie siły zbrojne, unowocześnić je i uczynić je gotowymi nie tylko do walki, ale także do zwyciężania” – zaznaczył premier. Według doniesień mediów, USA odmówiły prośbie rządu Ukrainy w tej sprawie, by nie powodować dodatkowego wzrostu napięcia w stosunkach z Rosją. Również Jaceniuk wykluczył, by dążył do konfliktu zbrojnego. “Jest całkowicie jasne, że nikt na świecie nie chce trzeciej wojny światowej” – powiedział. Jego zdaniem, zamiary Rosji są jednoznaczne.
Władimir Putin chce odtworzyć Związek Radziecki i stać się “carem nowego rodzaju ZSRR w wersji 2.00”. Tymczasem nacisk Moskwy na Ukrainę przyczynił się także do jej konsolidacji. “Sądzę, że za kilka lat uhonorujemy rosyjski reżym specjalnym medalem za jedność mojego kraju” – dodał ukraiński premier.

Ewakuacja ukraińskich wojskowych i członków ich rodzin z Krymu rozpoczęła się w środę – poinformował szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej generał Walerij Gierasimow. Dodał, że ukraińscy wojskowi opuszczą zaanektowany przez Rosję półwysep koleją, bez broni. “Zgodnie z porozumieniem między ministerstwem obrony Rosji i ukraińskim resortem obrony, żołnierze Sił Zbrojnych Ukrainy i członkowie ich rodzin zostaną ewakuowani z Krymu koleją. W tym celu od 26 marca w głównych węzłach kolejowych – Sewastopolu, Symferopolu, Eupatorii, Teodozji i Kerczu – będą podstawiane wagony pasażerskie z miejscami do leżenia, które następnie będą doczepiane do pociągów jadących na Ukrainę” – powiedział Gierasimow, cytowany przez agencję Interfax. Gierasiwom poinformował, że we wszystkich 193 jednostkach wojskowych Sił Zbrojnych Ukrainy, które stacjonowały na Krymie, podniesiono już flagi Federacji Rosyjskiej. Według oficjalnych danych służbę na Krymie pełniło 18,8 tys. ukraińskich wojskowych.

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow uznał za usprawiedliwione kopanie rowów przeciwczołgowych na granicy z Rosją, która zaanektowała ukraiński Krym. Takie rowy powstają w obwodzie chersońskim, przy wjeździe na półwysep. „Bronimy dziś kraju i jego granic w tym również z pomocą rowów przeciwczołgowych. Nie widzę w tym żadnego problemu dla ludzi, którzy myślą o obronie ojczyzny” – oświadczył Turczynow na posiedzeniu parlamentu, którego jest przewodniczącym. Polityk zauważył, że po rosyjskiej stronie granic Ukrainy Rosjanie skoncentrowali duże siły wojskowe wraz z pojazdami pancernymi.

Kryzys na Ukrainie może spowodować spadek w bieżącym roku produktu krajowego brutto Rosji o 1,8 procent – ocenił Bank Światowy w opublikowanym raporcie. “Bank Światowy opracował dwa scenariusze dla Rosji. Perspektywy zależą w głównej mierze od odzyskania zaufania przedsiębiorców i konsumentów oraz od zagrożeń geopolitycznych” – wskazuje Bank Światowy. Najgorszy scenariusz przewiduje skurczenie się rosyjskiej gospodarki o 1,8 proc. w 2014 roku i 2,1 proc. rok później.

Pełniący obowiązki prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow zwolnił w środę swego stałego przedstawiciela na Krymie Serhija Kunicyna, który wcześniej sam podał się do dymisji w proteście przeciw bezczynności ukraińskich władz wobec rosyjskiej okupacji półwyspu. Turczynow wydał dekret, w którym jako przyczynę zwolnienia Kunicyna podano „nienależyte wykonywanie obowiązków służbowych”. W poniedziałek Kunicyn oświadczył w programie telewizyjnym, że jest mu wstyd za to, co dzieje się na Krymie. „Podjąłem dziś decyzję: podaję się do dymisji ze stanowiska przedstawiciela prezydenta. Wstydzę się za to wszystko” – powiedział. Kunicyn, były premier Autonomicznej Republiki Krymu, a obecnie deputowany partii UDAR Witalija Kliczki uważa, że władze Ukrainy dysponują instrumentami, dzięki którym mogłyby wpływać na sytuację na Krymie oraz wspierać znajdujących się tam ukraińskich żołnierzy. Rosjanie „znęcają się nad nimi każdego dnia, a my zwołujemy jakieś narady” – powiedział Kunicyn. Dodał, że ani razu nie został zaproszony na posiedzenia Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, na których omawiano sytuację na Krymie.

Wojska rosyjskie nadal są bardzo aktywne na terenach graniczących z Ukrainą; w ciągu ostatniej doby doszło do kilkunastu przypadków naruszenia ukraińskiej przestrzeni powietrznej – poinformowała Państwowa Służba Graniczna w Kijowie. „Tylko ostatniej doby na różnych odcinkach granicy odnotowano ponad 40 lotów rosyjskich aparatów bezzałogowych. Ponad 11 razy doszło do naruszeń przy korzystaniu z przestrzeni powietrznej nad Krymem” – głosi komunikat.

Były szef MSZ Ukrainy, przedsiębiorca Petro Poroszenko prowadzi w sondażach przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie 25 maja. Według sondażu zagłosuje na niego prawie 25% wyborców, Poroszenko wygrałby też w drugiej turze. Gotowość do głosowania na Poroszenkę wyraziło 24,9% ankietowanych. Na drugim miejscu znalazł się lider partii UDAR Witalij Kliczko z poparciem na poziomie 8,9%, na trzecim – była premier Julia Tymoszenko, którą poparło 8,2% badanych. Lider nacjonalistycznej Swobody Ołeh Tiahnybok zyskał w sondażu poparcie 1,7% respondentów, a szef skrajnie nacjonalistycznego Prawego Sektora Dmytro Jarosz – 0,9%. Gdyby do drugiej tury weszli Poroszenko i Kliczko, pierwszy może liczyć na 42,9 proc. głosów, drugi – na 15,3 procent. Przy rywalizacji z Tymoszenko były szef MSZ dostałby 46,3 proc. głosów, a była premier – 11,6 procent. Gdyby do drugiej tury przeszedł Poroszenko i Tihipko, głosy rozłożyłyby się odpowiednio: 50,8 proc. do 14,4 procent.

Tylko dziesięć okrętów pozostało marynarce wojennej Ukrainy po zajęciu przez Federację Rosyjską Krymu, gdzie znajdowały się główne siły ukraińskiej floty. W ostatnich tygodniach Rosjanie przejęli aż 51 jednostek pływających dotychczas pod ukraińską banderą. Okręty, które Ukraińcom udało się uratować przed Rosjanami, znajdują się obecnie w porcie w Odessie. Jest to m.in. fregata flagowa „Hetman Sahajdaczny” oraz dziewięć innych, przeważnie mniejszych jednostek. Wśród okrętów, które Ukraina straciła, są m.in.: łódź podwodna „Zaporoże”, duży okręt desantowy „Kostiantyn Olszański”, korwety „Łuck”, „Winnica”, „Chmielnicki”, „Ternopil” oraz trałowiec „Czerkasy”. „Czerkasy” były ostatnią jednostką pływającą na Krymie pod banderą Ukrainy. We wtorek trałowiec został zajęty przez Rosjan na jeziorze Donuzław, z którego nie mógł wypłynąć, gdyż w przesmyku prowadzącym do Morza Czarnego przeciwnik zatopił swoje stare okręty, całkowicie uniemożliwiając żeglugę w tym miejscu.

Stany Zjednoczone i UE są zgodne w swojej determinacji, by izolować Rosję i obciążyć ją kosztami za działania na Ukrainie – oświadczył w Brukseli amerykański prezydent Barack Obama po szczycie UE-USA. Obama pochwalił UE za decyzje, jakie podjęła, aby “Rosja poczuła koszty swojego zachowania na Ukrainie” oraz za “jasną zapowiedź, że jeśli Rosja będzie kontynuować obecny kurs, konsekwencje dla rosyjskiego gospodarki będą większe”. “Rosja jest sama. Jest sama, gdy próbuje bronić swoich działań w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. W UE jest jedność w tej sprawie, wśród 28 członków NATO panuje jedność, wszyscy członkowie G7 nakładają sankcje na Rosję” – podkreślił. Dodał, że błędną kalkulacją byłoby myślenie, że możliwe jest “wbicie klina między USA a Europę”. “Kryzys na Ukrainie skonfrontował Stany Zjednoczone i Europę kolejny raz z przekonaniem, że większe kraje mogą tyranizować mniejsze” – oświadczył Obama. Wskazał, że rosyjskie przywództwo podważa zasady, które jeszcze kilka tygodni temu wydawały się oczywiste: że granic Europy nie można przesuwać siłą. “Stany Zjednoczone i NATO nie chcą konfliktu z Rosją” – powiedział prezydent USA. Jego zdaniem kryzys na Ukrainie nie oznacza “wejścia w nową zimną wojnę”. “Ani Stany Zjednoczone, ani Europa nie mają żadnego interesu w tym, by kontrolować Ukrainę. Nie wysłaliśmy tam wojsk. Chcemy tylko, by ukraiński naród mógł podejmować swoje własne decyzje, tak jak wszyscy wolni ludzie na świecie” – powiedział. “Świat jest zainteresowany tym, by Rosja była silna i odpowiedzialna, a Rosjanie żyli bezpiecznie, w dobrobycie i z godnością, ale to nie oznacza, że kraj ten może dyktować Ukrainie jej przyszłość” – oświadczył prezydent USA Barack Obama.

Minister obrony USA Chuck Hagel powiedział, że Rosja kontynuuje zwiększanie liczby żołnierzy wzdłuż granicy z Ukrainą. Zaapelował do Moskwy, by przestrzegała zobowiązania do nieprzekraczania granicy. Hagel podkreślił na konferencji prasowej, że w miniony czwartek otrzymał zapewnienie od ministra obrony Rosji Siergieja Szojgu, że Rosja nie ma zamiaru koncentrowania wojsk na granicy z Ukrainą. Oświadczył, że wyraził wówczas nadzieję, że Rosjanie dotrzymają słowa.

Wojska rosyjskie uwolniły sześciu oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy, porwanych przed kilkoma dniami na okupowanym przez Rosję Krymie – poinformował przedstawiciel ukraińskiego ministerstwa obrony na Półwyspie Krymskim Władysław Selezniow. Wśród uwolnionych jest pułkownik Julij Mamczur, dowódca Sewastopolskiej Brygady Lotnictwa Taktycznego w Belbeku koło Sewastopola. Wraz z nim wolność odzyskało pięciu innych oficerów. Według Selezniowa obecnie są oni przewożeni do miejscowości Czonhar na granicy między Krymem a obwodem chersońskim na południu Ukrainy.

Ponad 40 krajów, w tym USA, we wspólnym oświadczeniu przedstawionym Radzie PrawCzłowieka ONZ potępiło anektowanie Krymu przez Rosję i wyraziło zaniepokojenie losem krymskich Tatarów oraz działaczy i dziennikarzy zaginionych na tym półwyspie.

Unia Europejska i Ukraina ustaliły w Kijowie, że Ukraińcy będą mogli kupować gaz od dostawców unijnych w ramach tak zwanych dostaw rewersowych – wynika z wypowiedzi udzielonej PAP przez komisarza ds. budżetowych Janusza Lewandowskiego.

Rosja rozważa wprowadzenie własnego systemu kart płatniczych, by uniezależnić się od firm Mastercard i Visa, które po nałożeniu sankcji na Rosję na krótko wycofały się z obsługi kilku rosyjskich banków – poinformował minister finansów Anton Siłuanow. “Ograniczenia transakcji przez Visę i Mastercard w jednym banku skłoniły nas do poważnych przemyśleń na temat tego, jak moglibyśmy zabezpieczyć się przed takimi wypadkami” – powiedział minister w wywiadzie dla kanału telewizyjnego Rossija 24. Siłuanow odniósł się do Banku Rossija, na który nałożono amerykańskie sankcje. Restrykcje Visy i Mastercard objęły też filię Rossiji, Sobinbank oraz bank SMP, kontrolowany przez braci Arkadija i Borisa Rotenbergów – również objętych sankcjami. Klienci tych banków nie mogli wyciągnąć gotówki z bankomatów posługując się kartami Visa i Mastercard ani dokonywać żadnych transakcji za ich pomocą.

Autorstwo: Redakcja GR (1-7), JCK (8), mg/gb (9-23)
Źródła: Głos Rosji, Lewica.pl, Niezależna.pl
Kompilacja 9 wiadomości na potrzeby “Wolnych Mediów”


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

3 komentarze

  1. belfanior 27.03.2014 20:13

    Dobre!:))
    O konopiach indyjskich slyszalem…
    …ale…ukrainskie???
    :))

  2. niewolnik 27.03.2014 20:24

    Te wszystkie (prawie) informacje można skomentować: zachłanność ludzka nie ma granic.
    Ja pytam się jeszcze zawsze czy zabiorą to wszystko czego się na zbierali do grobu?
    Zostawią zawsze tylko skłóconą rodzinę i krewnych i płacz wielu ludzi którym odebrali ich dobra w nieuczciwy z reguły sposób.

  3. Aaron Schwartzkopf 27.03.2014 20:41

    A tymczasem w Kijowie pod budynkiem “Wierchownej Rady” coraz liczniejszy tłum domaga się dymisji ministra spraw wewnętrznych Awakowa (w związku z likwidacją Muzyczko). Emocje maksymalne, w każdej chwili może dojść do szturmu. Ochrona zabarykadowała wejścia do budynku. Deputowani próbują uspokoić ludzi, ale raczej średnio im to wychodzi.
    Trochę to wszystko wygląda na “permanentną rewolucję” i oby nie skończyło się “nocą długich noży”.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.