Martwa gwiazda zaskoczyła naukowców

Opublikowano: 04.05.2020 | Kategorie: Nauka i technika, Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 774

Odkrycie niezwykłej martwej gwiazdy opisano w artykule opublikowanym w repozytorium „arXiv”.

Swift J1818.0-1607, położony w odległości 13-26 tysięcy lat świetlnych od Ziemi, został odkryty 12 marca 2020 roku podczas rejestracji rozbłysku gamma za pomocą obserwatorium orbitalnego Swift. Kolejne obserwacje wykryły pulsacyjne promieniowanie rentgenowskie.

Dwa dni po wybuchu zarejestrowano emisję radiową, co pokazało, że źródłem jest najszybciej obracający się pulsar, jaki do tej pory znaleziono. Według wstępnych szacunków jego wiek wynosi 240 dni, co czyni go również najmłodszym znanym pulsarem.

Pod względem wyglądu emitowane impulsy radiowe są podobne do impulsów radiowych czterech innych znanych magnetarów radiowych. Jednak naukowcy odkryli rzadką cechę, która nie była wcześniej obserwowana w obiektach tego typu. Podczas przełączania z niskich na wysokie częstotliwości wykrywany jest gwałtowny spadek jasności emisji radiowej, co jest typowe dla pulsarów, a nie magnetarów.

Naukowcy uważają, że niektóre pulsary mogą ewoluować w magnetary. Chociaż nie wiadomo dokładnie, jak przebiega ten proces, możliwy jest scenariusz, w którym szybkie obniżenie prędkości obrotowej prowadzi do pojawienia właściwości magnetaru, albo też gwiazda neutronowa może od początku posiadać pole magnetyczne, które jest maskowane przez substancję padającą z powrotem po wybuchu supernowej.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.