Marsz, marsz uchodźcy…

Opublikowano: 21.10.2019 | Kategorie: Prawo, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 1001

Publicysta lewicowego portalu Krytyka Polityczna nagrał alternatywną wersję Mazurka Dąbrowskiego w 2015. Śpiewał „Marsz, marsz, uchodźcy”. Kilka dni temu w jego sprawie wypowiedział się Sąd Najwyższy. Batalia prawna trwała długo, zaangażowali się w nią m.in. prawnicy z biura RPO.

Jaś Kapela stanął przed Sądem Najwyższym dokładnie 13 października.

„Sąd Najwyższy orzekł, że moja przeróbka hymnu nie niosła za sobą żadnej społecznej szkodliwości, a wręcz była godna pochwały. Bardzo się cieszę, że w tym smutnym dla polskiej demokracji dniu zwyciężyła sprawiedliwość i wolność słowa” – mówił mediom po wyjściu z sali rozpraw.

„Problem uchodźców jest na pewno istotnym problemem i w związku z tym jest to taka tematyka, która wymaga nagłaśniania i nie znajdujemy w sposobie, który został zaprezentowany przez Jana Kapelę, niczego nagannego” – stwierdził w uzasadnieniu sędzia Tomasz Artymiuk. Powiedział też, że „cel, który przyświecał autorowi, jak najbardziej zasługuje na aprobatę”, a jego działanie pozbawione było cech społecznej szkodliwości.

Jego droga sądowa zaczęła się w 2016 roku. Skargę na Kapelę złożył m.in. były prezes Ruchu Narodowego – Marian Kowalski. Kapela najpierw został skazany przez sąd w Wołominie na grzywnę w wysokości 500 zł, ale odwołał się od wyroku. Tak jak i od kolejnych, które zapadały. W apelacji w 2018 roku ostatecznie kazano mu zapłacić 1000 zł za naruszenie ustawy o symbolach narodowych. Kapela uznał ten wyrok za “kompletny absurd i kompromitację wymiaru sprawiedliwości”.

Do sprawy włączył się Rzecznik Praw Obywatelskich, który wniósł o kasację. Z sukcesem. Przekonywał, że „wartość, jaką jest szacunek dla hymnu RP, powinna pozostawać w równowadze z koniecznością ochrony prawa do swobody wypowiedzi i prawa do wolności artystycznej”. Jednocześnie publicysta wniósł skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu.

W obronie hymnu w przerobionej przez Kapelę wersji wypowiedziała się m.in. prof. Ewa Łętowska, która uznała, że skazanie poety i publicysty na karę grzywny za “przekręcenie” słów “Mazurka Dąbrowskiego” budziło poważne wątpliwości, bowiem Kapela sparafrazował słowa hymnu w sposób niewulgarny.

Teraz publicysta rozważa nagranie nowej wersji hymnu dedykowanej osobom LGBT. Zdaje sobie sprawę, że może wywołać szok.

Na łamach „Krytyki Politycznej” ukazał się komentarzowy wobec całej sprawy tekst Kapeli. „O ile mi wiadomo, jestem pierwszym Polakiem w historii całkiem długiego funkcjonowania tej uchwalonej jeszcze w latach 1980. ustawy, który został skazany za modyfikację hymnu, choć bynajmniej nie jestem pierwszym artystą, który Mazurek Dąbrowskiego wziął na warsztat. Gdybyśmy chcieli być tacy wymagający wobec wszystkich polskich obywateli, musielibyśmy skazywać prawie wszystkich. Gdyby potraktować poważnie wyrok sądów w mojej sprawie, praktycznie każde wykonanie hymnu powinno się kończyć mandatami dla śpiewających” – napisał dziennikarz i performer.

Autorstwo: Tomasz Dudek
Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.