Mars nie jest czerwoną planetą, ale niebieską

Opublikowano: 11.05.2016 | Kategorie: Wiadomości z wszechświata

Liczba wyświetleń: 687

Mars, który od dawna nosi nazwę czerwonej planety, w rzeczywistości jest szaro-niebieski.

Najnowsze zdjęcia z powierzchni Marsa NASA otrzymała nie tak dawno przy pomocy kamery High Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE), gdzie zamiast zwykłych czerwono – brązowych kolorów, powierzchnia planety lśni szaro-niebieską barwą.

Niebieski kolor naukowcy tłumaczą, występowaniem tam ogromnych złóż jarosytu. Warstwę powierzchni pokrywają właśnie te minerały, nadając jej charakterystyczny kolor.

Jednakże czerwień, dzięki której planeta zawdzięcza swoją nieoficjalną nazwę, też wciąż tam jest. Wywołuje ją brązowy pył, który łatwo podnosi się i jest przenoszony przez wiatr. Z powodu tego pyłu nie można było dotychczas rozpoznać właściwych barw planety.

Autorstwo: tallinn
Źródło: ZmianyNaZiemi.pl


TAGI: , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. wtem 11.05.2016 22:45

    czy z szaroniebieskiego jarosytu
    powstaje brązowy pył, który jest czerwony?
    no nie nadaje się na naukowca 🙁

  2. wtem 12.05.2016 00:18

    tym bardziej ze jarosyt ma kolor
    bursztynowożółty do ciemnobrązowego,
    a ja się na studia pchałem gupi.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.