Maroko zezwala muzułmanom na zmianę wiary

Opublikowano: 10.02.2017 | Kategorie: Prawo, Wiadomości ze świata, Wierzenia

Liczba wyświetleń: 967

Najwyższy sąd religijny w Maroko odrzucił dotychczasowe, zgodne z szariatem, orzecznictwo (fatwę), skazujące muzułmanów porzucających islam na karę śmierci.

Najwyższy Religijny Komitet, którego zadaniem jest wydawanie fatw, zmienił stanowisko w stosunku do swojej fatwy z 2012 roku, w której uznawał apostazję za przestępstwo karane śmiercią. Teraz opierając się na Koranie, a także naukach Sufyana Al-Thawriego, uznał, że zabijanie apostatów było za czasów Proroka dopuszczalne wtedy gdy mogli zagrozić zdradą sekretów kruchej wtedy społeczności islamskiej. Jako, że teraz takie zagrożenie nie występuje odejście od islamu zdaniem marokańskich autorytetów religijnych nie powinno być karane.

Argumentacja dotycząca apostazji porównywanej ze zdradą stanu jest często przywoływana także przez islamistów, jednak często mówią oni nie tylko o zdradzie, ale także o sianiu zamętu społecznego, zwróceniu się przeciwko wspólnocie, co zostawia szerokie pole interpretacji.

Autorstwo: (j)
Na podstawie: MoroccoWorldNews.com
Źródło: Euroislam.pl


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.