Marnotrawstwo żywności w gospodarstwach domowych

Opublikowano: 04.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 606

Wyniki nowych badań Umhverfisstofnun (Agencji Ochrony Środowiska) wskazują, że islandzkie gospodarstwa domowe marnują średnio 20 kilogramów żywności, wyrzucają 25 kg resztek, pięć kilogramów olejów i tłuszczów oraz 40 litrów napojów na osobę rocznie – łącznie stanowi to około 90 kg na gospodarstwo domowe rocznie.

Ogółem islandzkie gospodarstwa domowe wyrzucają rocznie 7200 ton dobrej żywności, 9000 ton resztek, dwie tony oleju spożywczego i 14700 ton napojów, co daje w sumie 33 000 ton zmarnowanej żywności.

Podobne badanie zostało przeprowadzone w 2016 roku. Między ówczesnymi a dzisiejszymi wynikami badania nie ma znaczących różnic – ale obecnie marnowanych jest o 14 kilogramów mniej.

Badanie wykazało również, że hurtownicy, sprzedawcy detaliczni, restauracje oraz stołówki szkolne i szpitalne marnują 22 kg żywności na mieszkańca rocznie oraz wyrzucają (również w przeliczeniu na mieszkańca rocznie) 3,6 kg resztek, 1,6 kg oleju i tłuszczu, a także 14,6 kg napojów.

Ilości marnowanej w Islandii żywności są podobne jak w innych krajach europejskich. Średnia ilość w krajach UE waha się między 83 a 101 kg na osobę rocznie.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Źródło: IcelandNews.is

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
Powiadom o