Marnotrawstwo żywności w gospodarstwach domowych

Opublikowano: 04.04.2020 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Wiadomości ze świata

Liczba wyświetleń: 374

Wyniki nowych badań Umhverfisstofnun (Agencji Ochrony Środowiska) wskazują, że islandzkie gospodarstwa domowe marnują średnio 20 kilogramów żywności, wyrzucają 25 kg resztek, pięć kilogramów olejów i tłuszczów oraz 40 litrów napojów na osobę rocznie – łącznie stanowi to około 90 kg na gospodarstwo domowe rocznie.

Ogółem islandzkie gospodarstwa domowe wyrzucają rocznie 7200 ton dobrej żywności, 9000 ton resztek, dwie tony oleju spożywczego i 14700 ton napojów, co daje w sumie 33 000 ton zmarnowanej żywności.

Podobne badanie zostało przeprowadzone w 2016 roku. Między ówczesnymi a dzisiejszymi wynikami badania nie ma znaczących różnic – ale obecnie marnowanych jest o 14 kilogramów mniej.

Badanie wykazało również, że hurtownicy, sprzedawcy detaliczni, restauracje oraz stołówki szkolne i szpitalne marnują 22 kg żywności na mieszkańca rocznie oraz wyrzucają (również w przeliczeniu na mieszkańca rocznie) 3,6 kg resztek, 1,6 kg oleju i tłuszczu, a także 14,6 kg napojów.

Ilości marnowanej w Islandii żywności są podobne jak w innych krajach europejskich. Średnia ilość w krajach UE waha się między 83 a 101 kg na osobę rocznie.

Autorstwo: Monika Szewczuk
Źródło: IcelandNews.is


TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.