Marki modowe stosują niebezpieczne substancje

Opublikowano: 27.01.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 877

Greenpeace oskarża wiele znanych marek modowych o wykorzystywanie niebezpiecznych substancji chemicznych do produkcji odzieży turystycznej i sportowej.

Greenpeace zbadała 40 rodzajów towarów nabytych w 19 krajach. Niebezpieczne per- i polifluoreny (PFC) znaleziono nie tylko w odzieży, ale również w obuwiu, namiotach, plecakach, linach a nawet w śpiworach. Jak utrzymuje Greenpeace, większość marek oświadcza, że nie wykorzystuje najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych, jednak wykryto je w 11 próbkach.

„Trwałe substancje, niebezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka, znaleziono w wyrobach znanych marek: The North Face, Patagonia, Mammut, Columbia i Haglofs. Firmy wykorzystują per- i polifluoreny (PFC), by sprzęt był wodoodporny i odpychał brud” – czytamy w raporcie organizacji.

„W wyrobach The North Face i Mammut wykryliśmy szczególnie niebezpieczny kwas perfluorooktanowy, który może wywoływać wiele chorób, w tym rak. Dlatego stosowanie tej substancji już zakazano w Norwegii, natomiast w Rosji wykorzystywanie PFC w odzieży nie jest normowane – powiedziała ekspert programu toksycznego Greenpeace w Rosji Nina Lesichina.

PFC są sztucznie stworzonymi substancjami, które wykorzystuje się m.in. w przemyśle lekkim dla nadania materiałom wodoodporności. Badania na zwierzętach wykazały, że kwas perfluorooktanowy może wywoływać niektóre rodzaje raka i ma toksyczne działanie na układ immunologiczny oraz układ hormonalny. Związki te są bardzo odporne na rozpad i gromadzą się w organizmie zwierząt i ludzi.

„W ostatnich latach wiele marek zaczęło wykorzystywać mniej toksyczne formy PFC, twierdząc, że są one lepszą alternatywą. Jednak niedawno ponad 200 naukowców z 38 krajów, w tym z Rosji, podpisało „Oświadczenie Madryckie”, w którym rekomendowano, by zrezygnowano z wszelkich form PFC” – podkreślają ekolodzy.

Źródło: pl.SputnikNews.com


TAGI: , , , ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2 komentarze

  1. jeszcze 27.01.2016 13:28

    Jak ktoś lubi plastikowe ubrania, to jego wybór.

  2. The Truth is Out There 28.01.2016 02:08

    haha, nawet ubranie zabija, to po prostu sie w glowie nie miesci do czego dopuscilismy…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.