Marki modowe stosują niebezpieczne substancje

Opublikowano: 27.01.2016 | Kategorie: Ekologia i przyroda, Gospodarka, Wiadomości ze świata, Zdrowie

Liczba wyświetleń: 5

Greenpeace oskarża wiele znanych marek modowych o wykorzystywanie niebezpiecznych substancji chemicznych do produkcji odzieży turystycznej i sportowej.

Greenpeace zbadała 40 rodzajów towarów nabytych w 19 krajach. Niebezpieczne per- i polifluoreny (PFC) znaleziono nie tylko w odzieży, ale również w obuwiu, namiotach, plecakach, linach a nawet w śpiworach. Jak utrzymuje Greenpeace, większość marek oświadcza, że nie wykorzystuje najbardziej niebezpiecznych substancji chemicznych, jednak wykryto je w 11 próbkach.

„Trwałe substancje, niebezpieczne dla środowiska i zdrowia człowieka, znaleziono w wyrobach znanych marek: The North Face, Patagonia, Mammut, Columbia i Haglofs. Firmy wykorzystują per- i polifluoreny (PFC), by sprzęt był wodoodporny i odpychał brud” – czytamy w raporcie organizacji.

„W wyrobach The North Face i Mammut wykryliśmy szczególnie niebezpieczny kwas perfluorooktanowy, który może wywoływać wiele chorób, w tym rak. Dlatego stosowanie tej substancji już zakazano w Norwegii, natomiast w Rosji wykorzystywanie PFC w odzieży nie jest normowane – powiedziała ekspert programu toksycznego Greenpeace w Rosji Nina Lesichina.

PFC są sztucznie stworzonymi substancjami, które wykorzystuje się m.in. w przemyśle lekkim dla nadania materiałom wodoodporności. Badania na zwierzętach wykazały, że kwas perfluorooktanowy może wywoływać niektóre rodzaje raka i ma toksyczne działanie na układ immunologiczny oraz układ hormonalny. Związki te są bardzo odporne na rozpad i gromadzą się w organizmie zwierząt i ludzi.

„W ostatnich latach wiele marek zaczęło wykorzystywać mniej toksyczne formy PFC, twierdząc, że są one lepszą alternatywą. Jednak niedawno ponad 200 naukowców z 38 krajów, w tym z Rosji, podpisało „Oświadczenie Madryckie”, w którym rekomendowano, by zrezygnowano z wszelkich form PFC” – podkreślają ekolodzy.

Źródło: pl.SputnikNews.com

1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars Zostań pierwszą osobą, która oceni ten wpis!
Loading...

TAGI: , , , ,

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

2
Dodaj komentarz

Chcesz skomentować? Zaloguj się!
  Subskrybuj  
najnowszy najstarszy
Powiadom o
jeszcze
Użytkownik
jeszcze

Jak ktoś lubi plastikowe ubrania, to jego wybór.

The Truth is Out There
Użytkownik
The Truth is Out There

haha, nawet ubranie zabija, to po prostu sie w glowie nie miesci do czego dopuscilismy…