Markety zażądały, rząd wykonał

Opublikowano: 11.02.2016 | Kategorie: Gospodarka, Wiadomości z kraju

Liczba wyświetleń: 357

Niewiele zostanie z pierwotnej wersji ustawy o podatku od przychodu, którym miały być objęte sklepy. Po spotkaniu z przedstawicielami branży handlowej rząd wycofuje się z jej sztandarowych założeń.

O zmianach w projekcie ustawy dotyczącej podatku obrotowego poinformował poseł PiS Adam Abramowicz, szef Parlamentarnego Zespołu na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Zostały one wprowadzone po spotkaniu ministrów gospodarki i finansów oraz przedstawicieli wymienionego zespołu z delegacją przedstawicieli branży handlowej.

Najważniejsza modyfikacja to rezygnacja z progresji podatkowej. Pierwotna wersja projektu przewidywała, że podmioty osiągające przychód w granicach 1,5-300 mln zł w miesiącu zapłacą 0,7 proc., zaś od nadwyżki ponad 300 mln zł trzeba będzie zapłacić 1,3 proc. podatku. W nowej wersji podatek będzie liniowy, nie wiadomo jeszcze jednak, w jakiej wysokości. Jak na razie nie ma również informacji na temat propozycji dodatkowego opodatkowania przychodów osiąganych w dni wolne od pracy. Uczestniczący w dyskusji handlowcy domagali się, by z niego zrezygnować. Minister finansów Paweł Szałamacha bronił koncepcji podatku. Argumentował, że małe i średnie sklepy z jego powodu nie upadną. Wyjściem naprzeciw nim jest bowiem kolejna korekta – podwyższenie kwoty wolnej od podatku. Tu jednak także nie poznaliśmy konkretów – poseł Abramowicz powiedział tylko, że będzie ona „dużo wyższa”, niż początkowo zakładano. Ministrowie obiecali również, że przyjrzą się jeszcze regulacjom dotyczącym sklepów internetowych i opodatkowaniu sieci franczyzowych.

Zarówno szef resortu gospodarki, jak i minister Szałamacha prześcigali się w zapewnieniach, że o podatku będzie jeszcze można długo dyskutować. Powtarzali, że rząd chce poznać stanowisko „wszystkich możliwych środowisk” i wypracować rozwiązania zadowalające wszystkich. „Chciałbym, żeby na koniec przynajmniej ogromna większość społeczeństwa polskiego była zadowolona” – stwierdził Morawiecki. Po czym dodał, że takie ujmowanie sprawy wynika z „solidarnościowego i prospołecznego” nastawienia rządu.

Szkoda, że to „solidarnościowe i prospołeczne” nie przełożyło się do tej pory na zorganizowanie chociaż jednej podobnej dyskusji z udziałem związków zawodowych. Szkoda, że żaden z ministrów nie opowiadał z przejęciem, jak w porozumieniu ze „wszystkimi możliwymi środowiskami” wykuwać się będą rozwiązania dające Polakom szansę na godniejsze warunki zatrudnienia czy lepszy dostęp do mieszkań. Wtedy ogromna większość społeczeństwa naprawdę byłaby zadowolona.

Autorstwo: AR
Źródło: Strajk.eu

1 gwiazdka2 gwiazdki3 gwiazdki4 gwiazdki5 gwiazdek Zostań pierwszą osobą, która oceni wartość tego wpisu!
Loading...

TAGI: ,

Poznaj plan rządu!

OD ADMINISTRATORA PORTALU

Hej! Cieszę się, że odwiedziłeś naszą stronę! Naprawdę! Jeśli zależy Ci na dalszym rozpowszechnianiu niezależnych informacji, ujawnianiu tego co przemilczane, niewygodne lub ukrywane, możesz dołożyć swoją cegiełkę i wesprzeć "Wolne Media" finansowo. Darowizna jest też pewną formą „pozytywnej energii” – podziękowaniem za wiedzę, którą tutaj zdobywasz. Media obywatelskie, jak nasz portal, nie mają dochodów z prenumerat ani nie są sponsorowane przez bogate korporacje by realizowały ich ukryte cele. Musimy radzić sobie sami. Jak możesz pomóc? Dowiesz się TUTAJ. Z góry dziękuję za wsparcie i nieobojętność!

Poglądy wyrażane przez autorów i komentujących użytkowników są ich prywatnymi poglądami i nie muszą odzwierciedlać poglądów administracji "Wolnych Mediów". Jeżeli materiał narusza Twoje prawa autorskie, przeczytaj informacje dostępne tutaj, a następnie (jeśli wciąż tak uważasz) skontaktuj się z nami! Jeśli artykuł lub komentarz łamie prawo lub regulamin, powiadom nas o tym formularzem kontaktowym.

6 komentarzy

 1. l82 11.02.2016 09:24

  czyli po staremu… jak rozumiem tylko prywatne kieszenie musiały się napełnić i problemu już nie ma… żenada

 2. kozik 11.02.2016 11:12

  Jeden z dwóch filarów finansowania programu “500+” wygląda słabowicie – wicie, rozumicie 😀

 3. Wytagen 11.02.2016 11:50

  Źródło… Lewacka propaganda szczucia zagościła na wm. Wcześniej jakiś bezpodstawny paszkwil o poparciu z nowoczesną ttip a teraz kolejne domysły. POwsko-Nowoczesne lewackie podnóżki, zdajcie sobie sprawę że PiS ma przyzwolenie na wszystko,i nawet gdy zrobi ustawę w waszym stylu, czyli godzącą w interes obywatela, to chwilowo jest mandat na działanie, bo ważniejsze teraz jest to, że wylatujecie na kopach. Cała Polska cieszy się widząc jak odrywają was od koryta batem,a inne rzeczy chwilowo swą mniej ważne.

 4. edek 11.02.2016 12:34

  Przepraszam, a na cóż konsultacje ze związkami zawodowymi w sprawie podatku handlowego?
  Związki istnieją tylko w dużych supermarketach, niektórych. I to oczywiste, że będą bronić interesów tychże supermarketów. A chodzi o to, że mają zyskać polskie małe niezależne sklepy. Niejednokrotnie rodzinne biznesy…

  Choć oczywiście handel to tylko usługa. Najważniejsza jest produkcja. I wspieranie polskich produktów, miejsc pracy. Bo to produkcja jest tym w gospodarce, co “ciągnie” resztę. Usługi, handel.
  Gdyby tylko Polacy zaczęli świadomie więcej kupować polskich produktów, samo to przełożyło by się na poprawę w kraju.
  A sklepy dzielę na te, które mają duży wybór polskich produktów, i te, które mają to w d…. I omijam, również małe polskie sklepy, szerokim łukiem.
  Kuriozalnym zaś supermarketem jest lidl, w którym praktycznie polskich produktów nie ma… Polacy powinni solidarnie bojkotować ten sklep. Jak i kaufland, który jest też własnością tego samego niemieckiego miliardera…

 5. Czejna 11.02.2016 14:11

  Cos w nurcie wypowiedzi edka, co powinno pomoc w szerzeniu takiego spojrzenia:
  http://antyapps.pl/pola-powie-ci-o-rodowodzie-produktu-na-podstawie-kodu-kreskowego/

 6. edek 11.02.2016 16:50

  @Czejna
  Bardzo ciekawa aplikacja na telefon 🙂
  Wielu ludzi narzekających na rzeczywistość chciało by coś zrobić dla siebie, swych dzieci, swego kraju, ziomków wreszcie.
  Starajmy się, z rozsądkiem, kupować polskie produkty. Wspierajmy własnymi pieniędzmi swoją przyszłość.
  Prosiłbym admina o materiał na temat tej aplikacji…

Dodaj komentarz

Zaloguj się aby dodać komentarz.
Jeśli już się logowałeś - odśwież stronę.